ଚୀନରେ ବଦଳିଲା ପରିବାର ନିୟୋଜନ ନିୟମ : ତିନୋଟି ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିପାରିବେ ଦମ୍ପତ୍ତି

ଚୀନରେ ବଦଳିଲା ପରିବାର ନିୟୋଜନ ନିୟମ :  ତିନୋଟି ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିପାରିବେ ଦମ୍ପତ୍ତି
ଚୀନରେ ବଦଳିଲା ପରିବାର ନିୟୋଜନ ନିୟମ :  ତିନୋଟି ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିପାରିବେ ଦମ୍ପତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ମନ୍ଥର ଗତିକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ସରକାର ପରିବାର ଯୋଜନା ନିୟମକୁ କୋହଳ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁୟାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାରେ ଦମ୍ପତ୍ତି ତିନୋଟି ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମକରିପାରିବେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କୁ ଚାଇନାରେ ଜନ୍ମ ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସମ୍ପ୍ରତି ଚୀନ୍‌ର ଜନସଂଖ୍ୟା ଆକଳନ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।

ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍‌ର ଜନସଂଖ୍ୟାର କମିଥିବା ନେଇ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ଭବିଷ୍ୟତ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଏସବୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଉଚିତ୍ ମନେ କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନୂତନ ନୀତି ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ଦୁଇ ଶିଶୁ ନୀତି ଚାଇନାରେ ରଦ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ନିକଟରେ ଚୀନ୍ ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ଆକଳନ କରିଥିଲା । ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଚାଇନାରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ହାରାହାରି ଜନ୍ମ ହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ଥିଲା । ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୦ ରୁ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଚାଇନାରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୦.୫୩ % ଥିଲା । ୨୦୦୦ ରୁ ୨୦୧୦ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଗତି ୦.୫୭ % ଥିଲା । ତାହା ହେଉଛି, ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଚାଇନାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧିର ଗତି ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।