Friday, July 26, 2024
24.2 C
Odisha

    ଜାଣନ୍ତୁ ଭାରତ ମୁହଁ ଫେରେଇବା ପରେ ମାଳଦ୍ୱୀପକୁ ହେଲା କେତେ କ୍ଷତି ?

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଚୀନ୍ ର ଶକ୍ତି ଉପରେ ଭାରତକୁ ଆଖି ଦେଖାଇଥିବା ମାଳଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୋଇଜୁଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ। ଭାରତକୁ ଧମକ ଦେଉଥିବା ମୋଇଜ୍ଜୁ ନିଜେ ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି। ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ନିଜର ଅହଂକାର ଓ ଚତୁରତା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସେ ମାଳଦ୍ୱୀପର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଛି। ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିର ଅବସ୍ଥା ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଏବେ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଭାରତ ଆଗରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି। ଭାରତ ଓ ମାଳଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୋମବାର ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ମାଳଦ୍ୱୀପର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଇବ୍ରାହିମ ଫୈଜଲ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ସେମାନଙ୍କ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିର ମୂଳଦୁଆ ହେଉଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର । ଭାରତ ଓ ମାଳଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଏକ ଦ୍ୱୀପ ଦେଶ ଯାହାର ଜୀବିକାର ମୁଖ୍ୟ ମାଧ୍ୟମ ହେଉଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ସେମାନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । ମାଳଦ୍ୱୀପ ବର୍ଜନ ବିବାଦ ପରେ ଜାନୁଆରୀରୁ ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟରେ ମାଳଦ୍ୱୀପକୁ ଆସୁଥିବା ଭାରତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୦ରୁ ୪୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମାଳଦ୍ୱୀପ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଜାନୁଆରୀରୁ ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରୁ ମାତ୍ର ୪୩,୯୯୧ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୩ରେ ଏହି ସମୟରେ ଏହା ୭୩,୭୮୫ ଥିଲା । ମାଳଦ୍ୱୀପର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଇବ୍ରାହିମ ଫୈଜଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଯଦି ଆମେ ମାଳଦ୍ୱୀପର ଅର୍ଥନୀତି ବିଷୟରେ କହିବା ତେବେ ମାଳଦ୍ୱୀପର ଜିଡିପିରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଅବଦାନ ୨୫% ରହିଛି । ଯଦି ଆମେ ମାଳଦ୍ୱୀପର ନିଯୁକ୍ତି ପରିସଂଖ୍ୟାନକୁ ଦେଖୁ, ତେବେ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ନିଯୁକ୍ତି କେବଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଆସିଥାଏ । ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ହୋଟେଲ, ଟୁର ଓ ଟ୍ରାଭେଲ ଭଳି ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ର ରହିଛି, ଯାହା ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ସହ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଓ ପରୋକ୍ଷ ଭାବେ ଜଡ଼ିତ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ଅସନ୍ତୋଷ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଉପରେ ଭାରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    24.2 ° C
    24.2 °
    24.2 °
    92 %
    3.4kmh
    99 %
    Thu
    24 °
    Fri
    24 °
    Sat
    25 °
    Sun
    27 °
    Mon
    30 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ