ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଏହି ୫ ଟି ଜିନିଷ ରହିବା ଉଚିତ, ଦୂରେଇ ଯିବ ଦରିଦ୍ରତା

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଏହି ୫ ଟି ଜିନିଷ ରହିବା ଉଚିତ, ଦୂରେଇ ଯିବ ଦରିଦ୍ରତା
ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଏହି ୫ ଟି ଜିନିଷ ରହିବା ଉଚିତ, ଦୂରେଇ ଯିବ ଦରିଦ୍ରତା

ଯଦି ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ସ୍ତର ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ପରିବାରର ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଉପରେ ନଜର ଲାଗିଯାଏ। ଧନକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ ବଢିବାରେ ଲାଗେ।ସେଥିପାଇଁ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ ଘରର ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଉପାୟମାନ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ଘରେ ରଖାଯାଏ ଏବଂ ସେଗୁଡିକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ସ୍ତର ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଧନ ଆସିବାର ଲାଗିଥାଏ।

ମୟୁର ପଙ୍ଖ:-ଏହାକୁ ଘରର ପୂଜା କରିବା ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ। ଏହା କେବଳ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଘରେ ଥିବା କୀଟ- ପତଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଘରେ ମୟୂର ପଙ୍ଖ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ସମସ୍ତ ଅବତାରର ଦର୍ଶନ ହୋଇଯାଇଥାଏ।

ପାରଦ ଶିବଲିଙ୍ଗ:-ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପାରଦ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ଶୁଭ ତିଥିରେ ଘରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଉଚିତ। ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ରୀତିନୀତିର ସହିତ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ଘରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରହେ।

 

ଶ୍ରୀ ଯନ୍ତ୍ର:-ଏହାକୁ ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ଏହାର ପୂଜା ପାଠ କରିବା ଦ୍ବାରା ଅର୍ଥର ଅଭାବ ହୋଇ ନଥାଏ। ଏହାକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ବାରା ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରଭୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣଙ୍କର କୃପା ମଧ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

 

ଦକ୍ଷିଣାବର୍ତି ଶଙ୍ଖ:-ପୁରାଣରେ ଦକ୍ଷିଣ ମୁହାଁ ହୋଇଥିବା ଶଙ୍ଖର ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ମାନ୍ୟତା ଅଛି ଯେ ଏହାକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଦୁର୍ଘଟଣା, ମୃତ୍ୟୁ, ଚୋରି ଏବଂ ଶତ୍ରୁ ଭୟ ରହିବ ନାହିଁ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ତ କରିପାରିବେ। ଏହି ଶଙ୍ଖ ଋଣ, ରୋଗ ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର୍ୟକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ।

ତୁଳସୀ:- ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ଦେବୀ ମା ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏଥି ସହିତ ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ଔୖଷଧୀୟ ରୂପର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି। ଏହା ପରିବେଶକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଅନେକ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତୁଳସୀ ସବୁବେଳେ ଘରର ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ରଖିଥାଏ। ଏଥିରୁ ଧନର ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ।