Thursday, July 18, 2024
28.8 C
Odisha

    ବେବି ପାଉଡର ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କୁ ବେବି ପାଉଡର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁର ଶରୀରରୁ ଭଲ ବାସ୍ନା ତ ଆସେ କିନ୍ତୁ ଟାଲକମ୍ ପାଉଡର ଶରୀର ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ । ଏହି ପାଉଡର ସିଧାସଳଖ ଶିଶୁର ଚର୍ମରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ପିଲା ଉପରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ପାଉଡର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଟିକେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ । ଟାଲକମ୍ ପାଉଡର ଶିଶୁର ଶରୀରକୁ ଏକ ସୁଗନ୍ଧିତ ବାସ୍ନା ଦେଇଥାଏ ।

    ଏହା କିପରି ତିଆରି ହୁଏ?

    ଟାଲକମ୍ ପାଉଡରରେ ଏହି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ଥାଏ :-
    ତେବେ ଟାଲକମ୍ ପାଉଡରରେ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ସିଲିକନ୍ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ଥାଏ । ଏହା ଆର୍ଦ୍ରତା ଗ୍ରହଣ କରି ଚର୍ମରେ ଘଷିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଘଟୁଥିବା ଦାଗ ଭଲ ହୋଇଯାଏ । ଅନେକ ଥର ଶିଶୁ ପାଉଡରରେ ତାଲ୍କ ନଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାକୁ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଲେବଲ୍ ପଢ଼ନ୍ତୁ ।

    ପାଉଡର ଶିଶୁ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ :-

    ‘ଆମେରିକୀୟ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ସ’ ଅନୁଯାୟୀ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବେବି ପାଉଡର ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଅନେକ ଗବେଷଣାରୁ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ବେବି ପାଉଡର ଲଗାଇଲେ ଏହା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁର ଫୁସଫୁସରେ ପ୍ରବେଶ କରେ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଫୁସଫୁସରେ ଗୁରୁତର କ୍ଷତି ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏହି କାରଣରୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା, ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁରେ ଅସୁବିଧା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଯାଏ ।

    ବେବି ପାଉଡର ବ୍ରେଡ୍ :-

    ବଜାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବେବି ପାଉଡର ବ୍ରେଡ୍ ଉପଲବ୍ଧ । କିନ୍ତୁ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ପାଉଡର ବାଛିବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଟାଲକମ୍ ଆଧାରିତ ବେବି ପାଉଡରକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଶିଶୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କର୍ଣ୍ଣ ଷ୍ଟାର୍କରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବେବି ପାଉଡର ଲଗାଇବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । କାରଣ ଏହାର କଣିକା ବଡ଼ । ଟାଲକମ୍ ପାଉଡରରେ ମିଳୁଥିବା କର୍ଣ୍ଣ ଷ୍ଟାର୍ ବେସ୍ ବେବି ପାଉଡର ଗୁରୁତର ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଏହି କାରଣରୁ, ଡାଏପର ରଶ୍ମୀ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇପାରେ ।

    ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ପାଉଡର କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ?

    ସର୍ବପ୍ରଥମେ ହାତରେ ଅଳ୍ପ ପାଉଡର ନେଇ ଶିଶୁର ଚର୍ମ ଉପରେ ହାଲୁକା ଭାବେ ଥାପନ୍ତୁ ।

    ପାଉଡର ଲଗାଇବାବେଳେ ଏହାର ଡବାକୁ ଶିଶୁଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ । କାରଣ ଏହା ନିଶ୍ୱାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିଶୁର ଫୁସଫୁସରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ।

    ଶିଶୁର ମୁହଁରେ ପାଉଡର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଚର୍ମ କଳା ହୋଇଯାଏ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    broken clouds
    28.8 ° C
    28.8 °
    28.8 °
    83 %
    1.3kmh
    78 %
    Thu
    29 °
    Fri
    30 °
    Sat
    30 °
    Sun
    29 °
    Mon
    26 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ