୨୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଫଙ୍ଗସ୍ ବଟିକା

୨୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଫଙ୍ଗସ୍ ବଟିକା
୨୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଫଙ୍ଗସ୍ ବଟିକା

ବ୍ଳାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ପାଇଁ ଆସିବ ବଟିକା । ଆଇଆଇଟି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଗବେଷକମାନେ ଘାତକ ବ୍ଳାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଆମ୍ଫାଟେରିସିନ୍ ବି ଇଞ୍ଜେକସନ୍‌ର ବଦଳରେ ତାହାର ଏକ ବଟିକା ସଂସ୍କରଣ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ୨ ବର୍ଷର  ଗବେଷଣା ପରେ ଗବେଷକମାନେ ଏବେ ଏହି ବଟିକାର ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ କୌଣସି ଉପଯୁକ୍ତ ଭେଷଜ କମ୍ପାନୀକୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ରୋଗୀ ଦେହରେ କୌଣସି ଛୁଞ୍ଚି ନ ଫୋଡ଼ି ଅତି ସହଜରେ ପାଟି ବାଟେ ସେବନ କରିବାକୁ ଥିବା ଏହି ୬୦ ମିଲିଗ୍ରାମ ବଟିକାର ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଭିତରେ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ଉକ୍ତ ବଟିକା ମନ୍ଥର ତଥା ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ମୋଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୃକକ୍‌କୁ ବିଷକ୍ତୀକରଣରୁ ବଞ୍ଚାଇବ । ସୁତରାଂ  ଆମ୍ଫୋଟେରିସିନ୍ ଇଞ୍ଜେକସନ୍ ଅପେକ୍ଷା ଏହା ସହଜଲବ୍ଧ ଓ ଉପାଦେୟ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଏହାର ଗବେଷକ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ସପ୍ତର୍ଷି ମଜୁମଦାର ଓ ଡ. ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି । ଦେଶର ସମ୍ପ୍ରତି ଆମ୍ଫୋଟେରିସିନ୍ –ବି ଇଞ୍ଜେକସନ୍ ଉତ୍କଟ ଅଭାବ ସାଙ୍ଗକୁ ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମ୍ୟୁକୋର୍ମାଇକୋସିସ୍ ମାମଲା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆଇଆଇଟି ଗବେଷକମାନଙ୍କ ଏହି ନୂତନ ଗବେଷଣା ସଂମ୍ପୃକ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବରଦାନ ସଦୃଶ ହେବ ବୋଲି ଆଶାକରାଯାଉଛି । ବପପବାରଣାସୀ କାଶି ବିଶ୍ବନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଅଘଟଣ  । ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଥିବା ଏକ ଘର ଭୁଶୁଡ଼ିବା ଫଳରେ ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି  । ତେବେ ଦୁର୍ଘଟଣାର କରଣ ଜଣାପଡ଼ିନଥିବା ବେଳେ  ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରିରହିଛି  ।