କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆଣିଲେନି, କିନ୍ତୁ ୨୦୦ କୁକୁର ଓ ବିଲେଇଙ୍କ ସହ କାବୁଲ ଛାଡିଲେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ରିଟିଶ ମରିନ୍

କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆଣିଲେନି, କିନ୍ତୁ ୨୦୦ କୁକୁର ଓ ବିଲେଇଙ୍କ ସହ କାବୁଲ ଛାଡିଲେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ରିଟିଶ ମରିନ୍
କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆଣିଲେନି, କିନ୍ତୁ ୨୦୦ କୁକୁର ଓ ବିଲେଇଙ୍କ ସହ କାବୁଲ ଛାଡିଲେ ପୂର୍ବତନ ବ୍ରିଟିଶ ମରିନ୍

କାବୁଲ ୩୦/୦୮: ବ୍ରିଟିଶର ପୂର୍ବତନ ରୟାଲ ମେରାଇନ୍ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କୁକୁର ଏବଂ ବିଲେଇଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସଂଗଠନର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କାବୁଲରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଛି । ସେ ନିଜ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପଲ୍ ପେନ୍ ଫରଫିଙ୍ଗ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଘରୋଇ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ​​ଫ୍ଲାଇଟରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କାବୁଲରୁ ଲଣ୍ଡନର ହିଥ୍ରୋ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆଲୋଚନାରେ, ବ୍ରିଟିଶ ଲୋକଙ୍କର ଭିନ୍ନ ମତ ରହିଥିଲା । ମାନବ, ପଶୁ ଜୀବନର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କଠିନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା । ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ଜଡିତ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ଇଆନ୍ ମ୍ୟାକଗିଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶୁମାନେ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ପରି ଦେଖାଯାଉଛି । ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ରଖାଯାଇଛି । 15 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବ୍ରିଟିଶ ସୈନିକ ଭାବରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଫରଫିଙ୍ଗ ନୋୱାଜଡ ନାମକ ଏକ ଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ସେ ତାଙ୍କର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନିର୍ଭରଶୀଳମାନଙ୍କ ସହିତ ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟ ବିମାନରେ ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ପଶୁପାଳନ ବିନା ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । କିଛି ଦିନ ଧରି ଫରଫିଙ୍ଗ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାର କରି ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ନିଜ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଛାଡି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇଥିଲେ ।

ଯେଉଁ ସମୟରେ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ଭିଡ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ ଲବି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟର ନାମ ଅପରେସନ୍ ଆର୍କ ରଖାଯାଇଥିଲା ।