ଶସ୍ତା ହେଲା ରଡ୍‌ ଓ ସିମେଣ୍ଟ ଦାମ

ଶସ୍ତା ହେଲା ରଡ୍‌ ଓ ସିମେଣ୍ଟ ଦାମ
ଶସ୍ତା ହେଲା ରଡ୍‌ ଓ ସିମେଣ୍ଟ ଦାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨/୧୧ : କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଖାଉଟି ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ବସ୍ତୀ ମିଳିଛି । ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀର ଦାମ ଶସ୍ତା ହୋଇଛି । ଲୁଡା ଛଡ (ରଡ୍‌) କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୮୦୦-୯୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସିମେଣ୍ଟ ବସ୍ତା ପିଛା ୫୦ ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଶସ୍ତା ହୋଇଛି । ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାରୁ କାମ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଲୋକମାନେ ରଡ୍‌, ସିମେଣ୍ଟ ଦରକୁ ଦେଖି କିଣିବାକୁ ସଙ୍କୋଚ କରୁଥିଲେ ।

କେବଳ ରଡ୍‌ ଏବଂ ସିମେଣ୍ଟ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଦାମ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଶସ୍ତା ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ବସ୍ତୀ ମିଳିଛି । ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଲୁହା ଛଡ ଏବଂ ସିମେଣ୍ଟ ଦାମ ଆକାଶ ଛୁଆଁ ଥିଲା । ସିମେଣ୍ଟ ଦାମ ୩୫୦ରୁ ଅଧିକ ଥିଲା । ସେପଟେ ରଡ୍‌ ଦାମ ମଧ୍ୟ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୬୫୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଯାଇଥିଲା ।

ଏଥି ସହିତ, ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ବଜେଟ୍ ପକେଟ୍‌କୁ ବାଧୁଥିଲା । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ କାମ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ। ଲୋକମାନେ ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ୨୦ ରୁ ୨୫ ଦିନ ପରେ, ରଡ ଏବଂ ସିମେଣ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ବଜାରରେ ଏବେ ରୋଡ୍ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୫୭୦୦ ରୁ ୫୮୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଏଥିସହିତ, ବ୍ୟାଗ ପିଛା ସିମେଣ୍ଟ ୨୯୦ ରୁ ୩୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ସେହିଭଳି ବାଲିର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଗୋଟିଏ ହାଇଓ୍ବା ଟ୍ରିପ୍‌ ବାଲି ୪୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଛି । ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକାରୀମାନେ ସାଧାରଣ ମୂଲ୍ୟରେ ସାମଗ୍ରୀ କିଣି ପୁନର୍ବାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ରଡ୍‌ ସିମେଣ୍ଟ ଦାମ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ହୋଇପାରେ ।