କ'ଣ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ କଫି କିମ୍ବା ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପିଲାର ରଙ୍ଗ କଳା ହୁଏ, ଜାଣନ୍ତୁ ସତ୍ୟତା

କ'ଣ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ କଫି କିମ୍ବା ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପିଲାର ରଙ୍ଗ କଳା ହୁଏ, ଜାଣନ୍ତୁ ସତ୍ୟତା

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାର ସମୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର | ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାମାନେ ନିଜକୁ ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା  ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁର କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇନଥାଏ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଶିଶୁ ଏବଂ ମା’ର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି | ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କ’ଣ ଖାଇବା ଏବଂ କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ସେ ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ | ଏଥି ସହିତ ଗର୍ଭଧାରଣ ବିଷୟରେ ଅନେକ ପୌରାଣିକ ଗାଥା ରହିଛି, କିଛି ମହିଳା ଏହି ପୌରାଣିକ ଗାଥା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବାବେଳେ ଆଉ କିଛି ମହିଳା ଏହି ପୌରାଣିକ ଗାଥାକୁ ବିଶ୍ୱାସ  କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ପୁରାଣ ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯାହା ଉପରେ ଜଣେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | କୁହାଯାଏ ଯେ, ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ କଫି କିମ୍ବା ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପିଲାର ରଙ୍ଗ କଳା ହୁଏ | ତେବେ ଏହାର ସତ୍ୟତା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା:

ଚା ଏବଂ କଫି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇଯାଏ:
ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଅନେକ ପୌରାଣିକ ଗାଥା ରହିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି କଫି ଏବଂ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇଯାଏ | ଯାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଅଟେ | ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ଶିଶୁର ରଙ୍ଗ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନ ଥାଏ  | ଏଥି ସହିତ, କିଛି ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ କ୍ଷୀର, ପନିର ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପିଲାଟି ଗୋରା ହୋଇଥାଏ, ମାତ୍ର ଏହା ଭୁଲ୍ ଅଟେ | ଶିଶୁର ରଙ୍ଗ ପିତାମାତାଙ୍କ ରଙ୍ଗ ଉପରେ ଯାଇଥାଏ | ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଅତ୍ୟଧିକ କଫିନ୍ ଖାଇବା ଭଲ ନୁହେଁ | ତେଣୁ, ଅତି କମରେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କଫିନ୍ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ |

ଅଣ୍ଡାର ଖୋଳ ପିନ୍ଧିବା:
ଋଷର କିଛି ମହିଳା ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ବେକରେ ଅଣ୍ଡା ଖୋଳ ପିନ୍ଧନ୍ତି | ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ, ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ ଅଣ୍ଡାର ଖୋଳ ସଠିକ୍ ରହିଲେ ପିଲା ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ। ଋଷର ମହିଳାମାନେ ଶିଶୁକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ ଅଣ୍ଡା ଖୋଳ ପିନ୍ଧନ୍ତି।

କିକ୍(ଗୋଇଠା) ମାରିବା ଦ୍ୱାରା ଜାଣନ୍ତୁ ଶିଶୁ ଲିଙ୍ଗ:
ଗର୍ଭଧାରଣ ବିଷୟରେ ଅନେକ  ପୌରାଣିକ ଗାଥା ରହିଛି | ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁର ଲିଙ୍ଗ ଜାଣିବା ପାଇଁ, ଲୋକମାନେ ପିଲାର ଗୋଇଠା ମାରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଲିଙ୍ଗ ଜାଣିପାରନ୍ତି | ଯଦି ପିଲାଟି ବାମକୁ ବାଡେଇବ, ତେବେ ଏହା ଏକ ପୁଅ ହେବ ଏବଂ ଯଦି ପିଲାଟି ଡାହାଣକୁ ବାଡେଇବ, ତେବେ ଏହା ଏକ ଝିଅ ହେବ | ଏଥିରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ, ଏହା କେବଳ ଏକ ପୌରାଣିକ ଗାଥା |