ହନୁମାନ ନିଜ ଲିଖିତ ରାମାୟଣକୁ ସମୁଦ୍ରକୁ କାହିଁକି ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ

ହନୁମାନ ନିଜ ଲିଖିତ ରାମାୟଣକୁ ସମୁଦ୍ରକୁ କାହିଁକି ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ

ଭଗବାନ ରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ଜୀବନ ଉପରେ ଆଧାରିତ ରାମାୟଣ ଅନେକ ପ୍ରକାରରେ ରଚନା କରାଯାଇଛି ଯେପରିକି ଆଦି ରାମାୟଣ ବା ବାଲ୍ମୀକି ରାମାୟଣ, ଶ୍ରୀରାମଚରିତମାନସ,ଅଦ୍ଭୁତ ରାମାୟଣ ଏବଂ ଆନନ୍ଦ ରାମାୟଣ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ନିଜ ଆରାଧ୍ୟ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ ଏକ ରାମାୟଣ ସ୍ୱୟଂ ହନୁମାନ ଲେଖିଥିଲେ , ଯାହାହନୁମଦ ରାମାୟଣନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମ ରାମାୟଣ ବୋଲି କେହି କେହି କୁହନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସ୍ବୟଂ ହନୁମାନ ନିଜ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ରାମାୟଣକୁ ସମୁଦ୍ରରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଇଥିଲେ ହେଲେ ଏପରି ସେ କାହିଁକି କରିଥିଲେ ? ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ରହିଥିଲା ଏହା ପଛର କାରଣ

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ରାମ କଥା ହନୁମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ହୋଇଥିଲା ନିଜ ନଖ ସହାୟତାରେ ଏକ ପଥର ଚଟାଣ ଉପରେ ସେ ଏହି ରାମକଥା ରଚନା କରିଥିଲେ ଏହି ରାମକଥା ବାଲ୍ମୀକିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ରାମାୟଣ ପୂର୍ବରୁ ରଚନା କରାଯାଇଥିଲା ଯାହାହନୁମଦ ରାମାୟଣନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲା ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମ ଲଙ୍କାରେ ରାଵଣର ବଧ କରିବା ପରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ଫେରିଆସିଥିଲେ ସେ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାଜସିଂହାସନରେ ଆସୀନ ହୋଇସାରିଥିଲେ ଏହି ସମୟରେ ହନୁମାନ ହିମାଳୟ ଚାଲିଗଲେ ସେଠାରେ ସେ ଶିବଙ୍କୁ ତପସ୍ୟା କଲେ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ ନଖରେ ରାମାୟଣ କଥା ରଚନା କରୁଥିଲେ ଏହିପରି ସେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ମହିମା ଉଲ୍ଲେଖ କରିହନୁମଦ ରାମାୟଣରଚନା କରିଥିଲେ