ଏଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଘରେ ରଖାଯାଏ ଶବ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ସହ ଶୋଇବା ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଏଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଘରେ ରଖାଯାଏ ଶବ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ସହ ଶୋଇବା ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା

ପରମ୍ପରା ପାଇଁ ହେଉ ଅବା ମଣିଷ ଶରୀର ଗଠନ କାରଣରୁ ହେଉ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶବ ସଂସ୍କାର କରିବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ। ହେଲେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଏପରି ଏକ ସଂପ୍ରଦାୟ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କି ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରରୁ କେହି ମରିଗଲେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ରୀତିନୀତି କିମ୍ବା ସମାଧି କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରଖନ୍ତି । ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ତୋରଜାନ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ମଧ୍ୟ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ଏବଂ ପରିବାରର ମୃତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ରୁହନ୍ତି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସମାଜର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମୃତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଶବକୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ନିଜ ଘରେ ରଖିଥାନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି। କବର ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଏଭଳି କରିଥାନ୍ତି।ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ସୁଲାୱେସି ପର୍ବତରେ ରହୁଥିବା ତୋରଜନ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ମୃତ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ଏଭଳି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଯେପରି ସେମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ମରି ନାହାନ୍ତି।ତୋରଜାନ ସମାଜରେ, ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଏବଂ ଶବକୁ ପରିବାରର ଏକ ପୃଥକ କୋଠରୀରେ ଆରାମରେ ଶୋଇବାକୁ ଦେବା ପ୍ରଥା ରହିଛି; ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିବାର ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଠିକ୍ ଭାବେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ନକରନ୍ତି। ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପରେ ମୃତକମାନଙ୍କୁ କବରରେ ପୋତି ଦିଆଯାଏ। ତଥାପି ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଦେଖାଯାଏ, ସଫା କରାଯାଏ ଏବଂ ମେନନେ ନାମକ ଏକ ରୀତିନୀତିରେ ନୂତନ ପୋଷାକ ଦିଆଯାଏ (ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଯତ୍ନ)। ଏହି ସମାଜରେ କଫିନରେ ଉପହାର ରଖିବା ପ୍ରଥା ରହିଛି। ଯେପରିକି ଚୁଡ଼ି କିମ୍ବା ଘଣ୍ଟା। ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପ୍ରିୟ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ହୀରାକୁ କବର ଦେଇ ପାରିବେ। ବେଳେବେଳେ ଡକାୟତି ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ କେତେକ ତୋରଜାନ ମୃତମାନଙ୍କ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଉପହାରକୁ ଗୁପ୍ତ ରଖନ୍ତି। ତେବେ ସେମାନେ କିଛି ପାରମ୍ପରିକ ଉପାଦାନ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାରୁ ଶବର ଶରୀରରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରେ ନାହିଁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ରହିଥାଏ।