ଲାଲୁଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ

ଲାଲୁଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ

ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଜେଲ କାରାଦଣ୍ଡ କରାଯାଇଛି । ବିହାର ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଚାରା ଘୋଟାଲା ମାମଲାରେ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି । ଡୋରାଣ୍ଡା ଟ୍ରେଜେରୀରୁ ୧୩୯.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବେଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ମାମଲାରେ ଆରଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି।

ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ରାଞ୍ଚିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଜଜ୍ ଏସ.କେ ଶଶି ସୋମବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଉପରେ ୬୦ ଲକ୍ଷ ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଏହି ମାମଲାରେ ୩୮ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ଜେଲକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଉତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ଜେଲ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା RIMS କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା।

ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପୂର୍ବରୁ ସିବିଆଇ ସମସ୍ତ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । ସର୍ବନିମ୍ନ ଦଣ୍ଡ ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲାବେଳେ ରାଞ୍ଚି ସିଭିଲ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ବିହାରରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଆରଜେଡି ନେତା ଏବଂ କର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଅବଦୁଲ ବରୀ ସିଦ୍ଦିକି, ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ୟାମ ରାଜକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲେ । ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଜନତା ଦଳର ନେତାମାନେ ଚୋରାଚାଲାଣର ଡୋରାଣ୍ଡା ଟ୍ରେଜେରୀ ମାମଲାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସିବିଆଇ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି। ଆରଜେଡି ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଣ୍ଡ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦିଆଯାଇଛି।

ଡୋରାଣ୍ଡା ଟ୍ରେଜେରୀ ମାମଲାରେ ତିନି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷରୁ କମ୍ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କୋର୍ଟ କେଏମ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୧.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା କରିଛନ୍ତି। ସିବିଆଇ କୋର୍ଟରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଆର.କେ ରାଣା ଏବଂ ପଶୁପାଳନ ବିଭାଗର ପୂର୍ବତନ ସଚିବ ବେକ୍ ଜୁଲିୟସ୍ ଅଛନ୍ତି।

ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଉପରେ ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ " ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ୬୦ ଲକ୍ଷ ଜୋରିମାନା ଦ୍ୱାରା କେହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଲାଲୁଜୀଙ୍କ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦେବ ଗୋ ଡାଜୀଙ୍କ ସମୟରେ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ସମୟରେ ପ୍ରଥମ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। "

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଫେବୃଆରୀ ୧୫ ରେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ସମେତ ୭୫ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩୮ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ନିଜେ କୋର୍ଟ ୩୫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ସହିତ ପଚାଶ ହଜାରରୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି । ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ସେହି ଦିନ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ସାତଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଛନ୍ତି।