ନକଲି ଆପରୁ ସାବଧାନ : ଅନଲାଇନ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସମୟରେ କରନ୍ତୁନି ଏହି ଭୁଲ

ନକଲି ଆପରୁ ସାବଧାନ : ଅନଲାଇନ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସମୟରେ କରନ୍ତୁନି ଏହି ଭୁଲ
ନକଲି ଆପରୁ ସାବଧାନ : ଅନଲାଇନ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସମୟରେ କରନ୍ତୁନି ଏହି ଭୁଲ

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲାଇନ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଚାଲିଛି, ଯାହାକି ଅତି ସହଜ ଓ ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସମୟ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚାଉଛି। ଯଦି ଆପଣ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ କୌଣସି ମନି ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସତର୍କତାର ସହିତ ଏହି ଦେୟ କରିବା ନିହାତି ଦରକାର । ପ୍ରଥମେତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନମ୍ବର ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଓ ଏହା ସହିତ କାର୍ଟରେ QR କୋଡ୍ ଉପରେ ଯତ୍ନବାନ ହୁଅନ୍ତୁ। 

ୟୁନିଫାଏଡ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ (UPI) ଭାରତର ଯେକୌଣସି ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିପଦ ମଧ୍ୟ କିଛି କମ୍ ନୁହେଁ। ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସପିଂ ସାଇଟ୍, ସେବା ପୋର୍ଟାଲରେ UPI ଦେୟ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ। UPI ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଘୋଟାଲାର ଖବର ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ଆସେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ UPI ସହିତ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ଦେୟ ଦେବେ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଜିର ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ଆପଣ କିପରି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବେ  ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଜ୍ଞାତ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ QR କୋଡ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ। UPI ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ଦେବା ସମୟରେ, ସର୍ବଦା ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ମୂଳ QR କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ ପେମେଣ୍ଟ୍ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନମ୍ବର ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ।

ଟଙ୍କା ପାଇବା ଲୋଭରେ ନିଜର PIN କୋଡ଼ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । UPI ପେମେଣ୍ଟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଘୋଟାଲା ହେଉଛି ଠକମାନେ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ମାଗନ୍ତି ସାଧାରଣତ ହ୍ୟାକର୍ସ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ କୁହନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଲଟେରୀରେ କିଛି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି। ନିଜର ପିନ କୋଡ଼ ଦେଲେ ସେମାନେ ତାହା ଫେରାଇବେ କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସେମାନେ ଟଙ୍କା ପଠାନ୍ତି ନାହିଁ। ବାରମ୍ବାର ଫୋନ କରି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରନ୍ତି ଏବଂ କିଛି କିଛି ଲୋକ ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ ନିଜର ପିନ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ପ୍ରଫେସନାଲ ଭଳି ମଧ୍ୟ କଥା ହୁଅନ୍ତି ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡ଼ିକର ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ
କହିଥାନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ବଜାରରେ ଅନେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ସର ନକଲି ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ। ଯାହା ବିଷୟରେ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ନକଲି ଆପଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତ ପରି ଦେଖାଯାଏ। ଏହି ଆପ୍ସରେ ପେମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଏ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ଦୋକାନୀ ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଛଡା ସର୍ବଦା ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ UPI PIN କାହା ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମେଲରେ ଆସୁଥିବା କୌଣସି ଅଜ୍ଞାତ ଲିଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ଇ-ମେଲ୍ ID ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ ରଖନ୍ତୁ ।