କାବୁଲରୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ରଦ୍ଦ କଲା ପାକିସ୍ତାନ

କାବୁଲରୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ରଦ୍ଦ କଲା ପାକିସ୍ତାନ

ପାକିସ୍ତାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ପିଆଇଏ ଗୁରୁବାର କାବୁଲରୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ରଦ୍ଦ ରଖିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପ୍ରାଧିକରଣ ଏସିଏଏ ପକ୍ଷରୁ ପିଆଇଏ ଓ କାମ୍ ଏୟାର ଲାଇନ୍ସକୁ କାବୁଲ-ଇସଲାମାବାଦ ବିମାନର ଭଡା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କହିଥିଲା। ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁଭଳି ମୂଲ୍ୟ ଥିଲା ସେଭଳି କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ।

ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭୟଭୀତତା ସହିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲକୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯିବ। ତାଲିବାନ ସରକାର ଅଗଷ୍ଟରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସମର୍ଥିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ପତନ ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଇଥିବା ସ୍ତରରେ ଟିକେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କାବୁଲରୁ ନିୟମିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏକମାତ୍ର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏୟାରଲାଇନ୍ସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ ଏହି ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି ।

ପାକିସ୍ତାନ କହିଛି, ତାଲିବାନ କାବୁଲକୁ ବିମାନ ଟିକେଟ ଭଡା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପିଆଇଏ କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲା। ପିଏଆଇ କହିଛି ଯେ ତାଲିବାନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଧମକ ପାଇଁ ଆମେ ଆଜିଠାରୁ କାବୁଲକୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛୁ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ତାଲିବାନ ସାମନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ବହୁ ବଡ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି। ଯାହା ଭିତରେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉଛି ବଡ ଦିଗ। ଅଧିକାଂଶ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଆଉ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଉଡ଼ାଣ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ ଇସଲାମାବାଦକୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଟିକେଟ ପିଏଏରେ ୨୫୦୦ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ବୋଲି କାବୁଲର ଟ୍ରାଭେଲ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୧୨୦- $ ୧୫୦ ଥିଲା।