କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା; ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ବିଧାୟିକା ଅଦିତି ସିଂ

କଂଗ୍ରେସକୁ  ଝଟକା; ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ବିଧାୟିକା ଅଦିତି ସିଂ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଏକ ଝଟକା ଲାଗିଛି । ଦଳ ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ରାଏ ବରେଲି ସଦରରୁ ବିଧାୟିକା ଅଦିତି ସିଂ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଆଦିତି ଦଳ ତଥା କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଦ୍ରୋହୀ ମନୋଭାବ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଆସୁଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା କାରଣରୁ ରାଏବରେଲିରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ହରାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଆଦିତି ବ୍ୟତୀତ ବିଏସପି ବିଧାୟକ ବନ୍ଦନା ସିଂ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦେବ ସିଂଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅଦିତିଙ୍କ ସମେତ ଦୁଇ ଜଣ ବିଧାୟକ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅଦିତି ବିଦ୍ରୋହୀ ମନୋଭାବ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଥର ବିଜେପି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମେତ କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ।

ନିକଟରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେବା ଉପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଅଛି, କାହିଁକି ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରି ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁପିରେ ଭୋଟ୍ ନେବାକୁ ପ୍ରଲୋଭନକାରୀ ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଆଯାଉଛି । ଅଦିତି କହିଥିଲେ ଯେ ୟୁପିରେ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଆଧାର ଅନେକ ଛୋଟ ଦଳଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ ।

ରାଏବରେଲି ଆସନ କଂଗ୍ରେସର ପାରମ୍ପାରିକ ଆସନ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଠାରୁ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି । ଅଦିତି ସିଂଙ୍କ ପିତା ଅଖିଳେଶ ସିଂ ଏବଂ ରାଏବରେଲି ସଦରର ପାଞ୍ଚ ଥର ବିଧାୟକ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଦିତି ସିଂଙ୍କ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା ଏଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏକଦା କଂଗ୍ରେସର ଗଡ଼ରେ ଥିବା ଆମେଥୀ ଏକ ବିଜେପି ଦୁର୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇସାରିଛି, ଯେଉଁଠାରୁ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ନେତା ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ କଂଗ୍ରେସର ହେବି ଓ୍ବେଟ୍ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ୟୁପିର ରାଏବରେଲି ଆସନକୁ କଂଗ୍ରେସର ଶେଷ ଦୁର୍ଗ କୁହାଯାଇପାରେ ।

କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ଆଦିତ୍ୟ ସିଂ ୨୦୧୭ ୟୁପି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ରାଏବରେଲି ସଦନ ଆସନରୁ ବିଧାୟକ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଅସନ୍ତୋଷ ବଢିଗଲା ଏବଂ ସେ ରାଏବରେଲିର ସାଂସଦ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ନିଜର ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଅନେକ ଥର କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଦଳର ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ଏକ ନୋଟିସ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ତାଙ୍କର ବିଦ୍ରୋହୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକ ସ୍ୱର ଉଠାଉଥିଲା ।