ଫିଟ ରହି ବି ହୃଦଘାତର ଶିକାର ହେଲେ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶୁକ୍ଲା; ତେବେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏତେ କମ ବୟସରୁ କାହିଁକି ହେଉଛି ହୃଦଘାତ ?

ଫିଟ ରହି ବି ହୃଦଘାତର ଶିକାର ହେଲେ  ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶୁକ୍ଲା; ତେବେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏତେ କମ ବୟସରୁ କାହିଁକି ହେଉଛି ହୃଦଘାତ ?
indiatvnews

ବିଗ୍ ବସ୍ ୧୩ର ବିଜେତା ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶୁକ୍ଲାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଶୁଣି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି | ମାତ୍ର ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଆଖି ବୁଜିଦେଇଛନ୍ତି । ଅଭିନେତା ତଥା ମଡେଲ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶୁକ୍ଲା ଆଜି ସକାଳେ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସେ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ଏହି ଘଟଣା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତଙ୍କର ହୃଦୟ ଆଘାତ ପାଇଛି ଏବଂ ମନରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ଯେ ଜୀବନ ପ୍ରକୃତରେ ଜାଣେ ନାହିଁ କାହାର କେତେବେଳେ ନିଶ୍ୱାସ ବନ୍ଦ ହୁଏ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମ ପାଇଁ ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେବା ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ତଥାପି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ହୃଦଘାତର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଜରୁରୀ |

ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୃଦଘାତର ଘଟଣା ଦିନକୁ ସିନା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି |
ଯଦି ଆପଣ ୨୦, ୩୦  କିମ୍ବା ୪୦ ଦଶକରେ ଅଛନ୍ତି , ତେବେ  ଆପଣ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରନ୍ତି ଯେ, ଆପଣଙ୍କର ହୃଦଘାତ ହେବାର ଭାବନା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ବହୁତ ସମୟ ଅଛି | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଭାବିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ, କାରଣ ସିଦ୍ଧାର୍ଥଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଏଥି ସହିତ, ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ହୃଦଘାତ ପ୍ରାୟତଃ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କ ସହ ଜଡିତ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଘଟଣା ଯୁବପିଢ଼ି  ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୧୯୯୫ ରୁ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୮,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ୩୪ ରୁ ୫୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୃଦଘାତର ହାର ୨୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ୩୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ହୃଦଘାତର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ:
ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ହୃଦଘାତର ମୁଖ୍ୟ ବିପଦ କାରଣଗୁଡ଼ିକରେ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନଶୈଳୀ  ଏକ ବିଶେଷ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ମଦ୍ୟପାନ, ସିଗାରେଟ ନିଶା, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତର, ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଅଭାବ, ମଧୁମେହ ଏବଂ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ନ ଖାଇବା ଭଳି ଔଷଧର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର | ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ବଦଳରେ ଲୋକମାନେ ପିଜା-ବରଗର ଭଳି ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି |

ହୃଦଘାତ ରୋକିବାର ଉପାୟ:

ରକ୍ତଚାପ କମ କରିବା :

ସାଧାରଣ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରଠାରୁ ଟିକିଏ ଅଧିକ ହେଲେ ଯୁବକମାନଙ୍କଠାରେ ହୃଦରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ | ସେଥିପାଇଁ ବର୍ଷକୁ ଅତି କମରେ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ମାପିବା ଜରୁରୀ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ ୧୨୦/୮୦ ରୁ ଅଧିକ ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି |

କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ:
ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ପରି, ଆପଣଙ୍କର ୨୦, ୩୦ ଏବଂ ୪୦ ଦଶକରେ ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି  ହୋଇଥାଏ | ଶାରୀରିକ ବ୍ୟାୟାମର ଅଭାବ, ଶର୍କରା ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର କାରଣ | ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟପେୟର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସାଧାରଣତଃ  ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଆଣିପାରେ |  ଯଦି କେବଳ ଡାଏଟ୍ ଏବଂ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆପଣଙ୍କ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସଂଖ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରେ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଡାକ୍ତର ଔଷଧ ସୁପାରିଶ କରିପାରନ୍ତି |

ମେଦବହୁଳତା ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତର କାରଣ :
ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମୋଟାପଣ ସାଧାରଣତଃ ଏହି ବିପଦର କାରଣ ନୁହେଁ, ତଥାପି ଏହା ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି ଯେ ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଆମେରିକୀୟଙ୍କର ହୃଦଘାତ ପାଇଁ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରମୁଖ ବିପଦ ରହିଛି। ୨୦ ରୁ ୩୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବୟସ୍କଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମେଦବହୁଳତାର ହାର ବଢୁଛି ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମେଦବହୁଳତା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅବସ୍ଥା ଯେପରିକି ହୃଦ ରୋଗ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ପ୍ରତିରୋଧକ, ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଟେ।

ଧୂମପାନ ବନ୍ଦ କରିବା:
ଏହା ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ଯେ ଧୂମପାନ ଦ୍ୱାରା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହା ହୃଦଘାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ? ଧୂମପାନକାରୀମାନେ ହୃଦଘାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଦୁଇରୁ ଚାରି ଗୁଣ ଅଧିକ | ଯଦି ତୁମେ ଜଣେ ଯୁବକ ବୟସ୍କ ଯିଏ ଧୂମପାନ କରେ, ବିଳମ୍ବ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଛାଡିବାକୁ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଅ |

ଚାପ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ:
ଚାପ ତୁମେ ଜୀବନର ଛୋଟ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଜୀବନର ଏକ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ଅଂଶ, କିନ୍ତୁ ତୁମେ ଏହା ଉପରେ କିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କର, ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଚାପ ଆଚରଣ ଏବଂ କାରଣକୁ ନେଇପାରେ - ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତର, ଶାରୀରିକ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା ଚିନ୍ତା କର - ଯାହା ତୁମର ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ |