ଭାରତ ସହିତ ସାଂସ୍କୃତିକ,ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତାଲିବାନ

ଭାରତ ସହିତ ସାଂସ୍କୃତିକ,ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତାଲିବାନ
photo:dnaindia

ଭାରତ ସହିତ ସାଂସ୍କୃତିକ,ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତାଲିବାନ । ଶନିବାର ତାଲିବାନର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୪୬ ମିନିଟର ଭିଡିଓରେ ଷ୍ଟାନେକଜାଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଯୁଦ୍ଧର ସମାପ୍ତି ଏବଂ ଶରିୟା ନିୟମ ଲାଗୁ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ଇସଲାମିକ ପ୍ରଶାସନ ଗଠନ ପାଇଁ ତାଲିବାନର ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ କହିଥିଲେ। ଭାରତ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଋଷ ସମେତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରମୁଖ ଦେଶ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ତାଲିବାନଙ୍କ ମତ ବିଷୟରେ ସେ କହିଥିଲେ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ଆଶ୍ରାଫ ଘାନି ସରକାରର ପତନ ପରେ ତାଲିବାନ କାବୁଲରେ କ୍ଷମତା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରଠାରୁ ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ସୁହେଲ ଶାହିନ୍ ଏବଂ ଜାବୁଲ୍ଲା ମୁଜାହିଦ୍ ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ସହ ସମ୍ପର୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଥିବା ଷ୍ଟାନେକଜାଇ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ବରିଷ୍ଠ ନେତା।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉପମହାଦେଶ ପାଇଁ ଭାରତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଆମେ ଭାରତ ସହିତ ଆମର ସାଂସ୍କୃତିକ, ରାଜନୈତିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଉ ଏବଂ ଏହି ସମ୍ପର୍କଗୁଡିକ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆମେ ଭାରତ ସହ କାମ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ ବୋଲି ଷ୍ଟାନେକଜାଇ କହିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ସହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଭାରତ ସହିତ ଏୟାର କରିଡର ମାଧ୍ୟମରେ ବାଣିଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ରହିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ତାଲିବାନର ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।