ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ ପୁଣି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନେଇ ପୁଣି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ବୁଧବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୁଣି ଥରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆରରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ସେ ନେଇ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଯେ ଲୋକମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସରକାର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁନାହାଁନ୍ତି।

କିଛି ଖବରକାଗଜ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ କୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା କେତେ ସଠିକ୍ ତାହା ଆମେ ଜାଣି ନାହୁଁ। '

ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ପ୍ରଦୂଷଣର ସ୍ତର ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହି ମାମଲା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉନାହୁଁ। ଆମେ ଏହା ଉପରେ ଶୁଣାଣି ଜାରି ରଖିବୁ। ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସୋମବାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବେଞ୍ଚର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦୂଷଣର ସ୍ତର ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ମାମଲା ବନ୍ଦ କରିବୁ ନାହିଁ।

ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ ଏୟାର କ୍ୱାଲିଟି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ଯେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ଯଦିଓ ପ୍ରଦୂଷଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ପୁଣି ଏକ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ।