ନିପାହ ଭାଇରସ କ'ଣ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କେତେ କ୍ଷତିକାରକ, ଚିକିତ୍ସାର ଉପାୟ

ନିପାହ ଭାଇରସ କ'ଣ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କେତେ କ୍ଷତିକାରକ, ଚିକିତ୍ସାର ଉପାୟ
boldsky

କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ କେରଳରେ ଦେଖା ଦେଇଛି ନିପାହ ଭାଇରସ । କେରଳର କୋଜିକୋଡେ ନିକଟ ନିପାହରୁ ଜଣେ ୧୨ ବର୍ଷର ବାଳକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରଠାରୁ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଭାଇରସ ଦିନକୁ ଦିନ କେରଳରେ ତାର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୮ ରେ, କେରଳରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ୧୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତେବେ ଏହି ନିପାହ କିପରି ବିସ୍ତାର ହୁଏ ? ଏହା ସାଂଘାତିକ କି? ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କ’ଣ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବ? ଏହି ବିଷୟରେ ତୁମେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଜାଣିବା |

ଏହା କିପରି ବିସ୍ତାର ହୁଏ?
ନିପାହ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଜୁନୋଟିକ୍ ରୋଗର ଏକ ଉଦାହରଣ, ଯେଉଁଠାରେ ପଶୁ ରୋଗ ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ | ଜୁନୋଟିକ୍ ରୋଗରେ, ଯଦି ପଶୁକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ମାତ୍ରାରେ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ମନୁଷ୍ୟଠାରେ ଏହି ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମିଯାଏ | ନିପାହ ଭାଇରସ୍ (NiV) ସଂକ୍ରମଣ ହେଉଛି ଏକ ଜୁନୋଟିକ୍ ରୋଗ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ଯେଉଁଠାରେ ପଶୁ ଦ୍ୱାରା ଜୀବାଣୁ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାଏ। ଘୁଷୁରି ପରି ଅନ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ବାହକ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସିଧାସଳଖ ଫଳ ଏବଂ ବାଦୁଡ଼ି ଠାରୁ ମଣିଷକୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଜାତୀୟ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ବାଦୁଡ଼ି ଏକ ଫଳକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରି ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି ତେବେ ନିପାହ ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ। ସଂକ୍ରମିତ ଫଳ କିମ୍ବା ଖଜୁରୀ ରସ ଖାଇ ଆପଣ ସିଧାସଳଖ ଏହାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବେ | 

ପରୋକ୍ଷ ସଂକ୍ରମଣ ଅର୍ଥାତ, ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଯୋଗାଯୋଗକାରୀଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଯଥା ପଶୁମାନଙ୍କର ଏରୋସୋଲାଇଜଡ୍ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି, ଯେପରିକି ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି, ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀ |

ସଂକେତ ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ:
ନିପାହ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ (ମସ୍ତିଷ୍କର ବ୍ୟଥା) ସହିତ ଜଡିତ | ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ୫  ରୁ ୧୪ ଦିନ ଲାଗେ |  ଏହି ରୋଗ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ ୩ -୧୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଜ୍ୱର ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହୁଏ, ପରେ ନିଦ୍ରାହୀନତା, ମାନସିକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଥାଇ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି  କିଛି ସମୟରେ ୨୪-୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୋମା ଭିତରକୁ ଯାଇପାରନ୍ତି | କେତେକ ରୋଗୀ ସେମାନଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଭାଗରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା  ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଗୁରୁତର ସ୍ନାୟୁଗତ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ |

ନିପାହର ପ୍ରତିକାର:
- ଘୁଷୁରି ଏବଂ ଘୁଷୁରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରକମାନଙ୍କ ଠାରୁ  ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |
- ସବୁବେଳେ ସାବୁନ ଏବଂ ପାଣିରେ ହାତ ଧୋଇ ହୁଅନ୍ତୁ |
-କଞ୍ଚା ଖଜୁରୀ ଫଳ ଖାଇବା ଏବଂ ଏହାର ରସ (ତାଡି) ପିଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |
- ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସହିତ ହାତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ହୁଅନ୍ତୁ |
-ଫଳ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ |
-ଅସୁସ୍ଥ ପ୍ରାଣୀ କିମ୍ବା ପଶୁମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାବେଳେ ହାତରେ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ଏବଂ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ |

କିପରି କରିବେ ଯାଞ୍ଚ ?
କରୋନା ଭଳି ନିପାହ ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ RTPCR ଦ୍ୱାରା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ | ଏଥିରେ ରକ୍ତ ସହିତ ସ୍ୱାବ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ | ଏଥିରେ, ଆଣ୍ଟିବଡି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ELISA ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ଜୀବାଣୁ ଚିହ୍ନଟ କରେ |

ନିପାହ ଭାଇରସର ଚିକିତ୍ସା :
ନିପାହ ଭାଇରସ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଔଷଧ କିମ୍ବା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଉଦ୍ଭାବନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଯଦି ନିପାହ ଭାଇରସ୍ ହେତୁ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ସମ୍ୱନ୍ଧୀୟ ସହାୟକ ଚିକିତ୍ସା ଦିଆଯାଇପାରେ | ଏହି ରୋଗରେ ସ୍ନାୟୁଗତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ, ତେଣୁ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ |