ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୪୩ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ ବଢିଛି କୋଭିଡ ମୃତ୍ୟୁ, କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ହାର କମୁଛି: WHO

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୪୩ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ ବଢିଛି କୋଭିଡ ମୃତ୍ୟୁ, କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ହାର କମୁଛି: WHO
ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୪୩ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ ବଢିଛି କୋଭିଡ ମୃତ୍ୟୁ, କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ହାର କମୁଛି: WHO

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୩: WHO ଏହାର ସାପ୍ତାହିକ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ କ୍ରମାଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ମଧ୍ୟରେ, ଜାନୁଆରୀ ଶେଷରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କରୋନା ମାମଲାରେ କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହା ପରେ, ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହ ତୁଳନାରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ ରୁ ୨୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂତନ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୧୪ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ, ସମାନ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ୪୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।
WHO ର ୬ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାମଲା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି :
WHO ର ୬ଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ମାମଲା ହୋଇଥିବାବେଳେ ୪୫,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ, ଏହି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନ ସାପ୍ତାହିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚାରିଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ନୂତନ ସାପ୍ତାହିକ ମୃତ୍ୟୁ ହ୍ରାସ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚାରିଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ନୂତନ ସାପ୍ତାହିକ ମୃତ୍ୟୁ ହ୍ରାସ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । WHO ର ପୂର୍ବ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରସାରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ WHO ଦେଶଗୁଡିକୁ ବୃହତ-ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନୀରିକ୍ଷଣ ପଦକ୍ଷେପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରେ ।
ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଂଗୃହିତ ହେଉନାହିଁ ତଥ୍ୟ :
WHO ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛି ଯେ ତଥ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଂଗୃହିତ ହେଉନାହିଁ । ସଠିକ୍ ଆକଳନ ଠିକ୍ ସମୟରେ ମିଳୁନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ଯେ ଭାଇରସ୍ କେଉଁଠାରେ ଅଛି, ଏହା କିପରି ବିସ୍ତାର କରୁଛି । ଏହା କିପରି ବିକାଶ ହେଉଛି ତାହା ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ମହାମାରୀକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ ହେଉଛି ଚାବି ।
କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅପସାରଣ ଠିକ୍ ନୁହେଁ:
WHO ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଆମେରିକା, କାନାଡା, ୟୁକେ ଏବଂ ଭାରତ ସମେତ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ତ COVID-19 ପ୍ରତିରୋଧ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ପ୍ରୋଟୋକଲ ହଟାଯାଇଛି । କରୋନା ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଅଛି । କମ୍ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ନୂତନ COVID ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିବ ।