Tuesday, July 23, 2024
24.5 C
Odisha

    ୨୦୨୫ରୁ ସବୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ରେ ଟାଇପ୍‌-ସି ଚାର୍ଜର

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଚାର୍ଜ କରିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସମ୍ୱଳିତ ସି ପୋର୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ (ଇୟୁ) ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବା ପରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆପଣାଇବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଆପଲ୍ ଏବଂ ସାମସଙ୍ଗ ପରି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଫୋନ୍ ସହିତ ଆଡାପ୍ଟର ଯୋଗାଇବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଡିଭାଇସ୍‌ଗୁଡିକରେ ଟାଇପ୍-ସି ପୋର୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଣିବାକୁ ଏଥିପାଇଁ ବିଚାର କରାଯାଉଛି, କାରଣ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ସେମାନଙ୍କର ଲାପଟପ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲରେ ଏଭଳି ପୋର୍ଟ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରୁ ଦେଶର ଫୋନ୍ ନିର୍ମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଫୋନ୍ ଓ ଟାବଲେଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକରେ କେବଳ ଟାଇଫ୍-ସି ବା ସି-ପୋର୍ଟ ଚାର୍ଜିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରଖିବାକୁ ସରକାର ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

    ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ (ଇୟୁ) ପରି ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପ୍ରକାର ଡିଭାଇସ୍‌ ବା ଉପକରଣ ପାଇଁ କେବଳ ଏକ ପ୍ରକାର ଚାର୍ଜର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ଏହି ନିୟମ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘରେ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୫ ମସିହାରୁ ଭାରତରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଟାବଲେଟ୍ ଏକ ସାଧାରଣ ଚାର୍ଜର ବ୍ୟବହାର କରିବ ଯାହା ୟୁଏସ୍‌ବି ଟାଇପ୍‌ ସି ହେବ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଆଇନ ଜୁନ୍ ୨୦୨୫ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଏହି ଅନୁସାରେ ଆସୁଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ସମସ୍ତ ଲାପଟପରେ ଟାଇପ୍-ସି ପୋର୍ଟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଫୋନ୍, ଅଡିଓ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ପରିଧାନ ଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବନାହିଁ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    24.5 ° C
    24.5 °
    24.5 °
    95 %
    2kmh
    100 %
    Mon
    25 °
    Tue
    25 °
    Wed
    25 °
    Thu
    25 °
    Fri
    29 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ