Thursday, July 18, 2024
28.8 C
Odisha

    ଅଙ୍କୁରା ହସ୍ପିଟାଲର ନିଆରା ଉଦ୍ୟମ: ସ୍ୱାଭାବିକ ପ୍ରସବର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଲାଗି ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି ମେଗା ବେବି ସାୱାର ଇଭେଂଟ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ ଫୁଟାଇବା ଲାଗି ଅଙ୍କୁରା ହସପିଟାଲ ଏକ ଇଭେଂଟର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ମେଗା ବେବି ସାୱାର ଏକ ନିଆର ଅନୁଭୂତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା । ଗର୍ଭଧାରଣ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବା ଓ ସାଧାରଣ ପ୍ରସବ ଲାଭ ବିଷୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଡକ୍ଟର ଜିଏସଏସ ମହାପାତ୍ର, ଡକ୍ଟର ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ରାଉତ, ଡକ୍ଟର ଲୀନା ଦାସ, ଡକ୍ଟର ମୋନାଲିସା ନାୟକ, ଡକ୍ଟର ରମାମଞ୍ଜରୀ ନାୟକ, ଡକ୍ଟର ସୌମ୍ୟା ଦାସ ଓ ଡକ୍ଟର ଦେବାଶିଷ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଅଙ୍କୁରା ହସପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ ମା ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମୂଲ୍ୟବାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଗୁରୁତ୍ୱ ଥିଲା । ଅତିଥିଙ୍କ ପହଁଚିବା ପରେ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଉପସ୍ଥାପନ, ସୁସ୍ୱାଦୁ ଖାଦ୍ୟ ଓ ସେମାନଙ୍କ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାନ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ମଜାଳିଆ ଓ ରୋମାଞ୍ଚକର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହ ଷ୍ଟାଣ୍ଡଅପ କମେଡି, ନେଲ ଆର୍ଟ, ମେହେନ୍ଦି, ରାମ୍ପ ୱାକ, ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ବୁଥ, ଲକି ଡ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ଆକର୍ଷଣୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମମାନ ରଖାଯାଇଥିଲା । ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଶିଶୁ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାରସ୍ପରିକ ଆଲୋଚନା, ଜନ୍ମ ପରବର୍ତୀ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ଓ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମା’ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେତେକ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ହସପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ ମା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ଓ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଆଲୋକିତ କରାଯାଇ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ସାମଗ୍ରୀକ ସୁସ୍ଥତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱଆରୋପ କରାଯାଇଥିଲା ।

    ସାଧାରଣ ପ୍ରସବ ଉପରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ପଦକ୍ଷେପଟି ପ୍ରସବକୁ ନେଇ ପୌରାଣିକ ତଥା ଭୁଲ ତଥ୍ୟକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲା । ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମା ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସବ ଅଭିଜ୍ଞତା ବିଷୟରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା । ସାଧାରଣ ପ୍ରସବକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଖାନାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା କେବଳ ମାତୃ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ନୁହେଁ ବରଂ ନିରାପଦ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରସବ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ । ଅଙ୍କୁରା ହସପିଟାଲ ଏହାର ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସେବା ଯତ୍ନ ପାଇଁ ସମର୍ପିତ । ପାରମ୍ପରିକ ଚିକିତ୍ସାଠାରୁ ଦୂରରେ ବିସ୍ତାରିତ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲାଗି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଛି ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଅଙ୍କୁରା ହସପିଟାଲର ମେଡିକାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ବିଚିତ୍ରାନନ୍ଦ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    broken clouds
    28.8 ° C
    28.8 °
    28.8 °
    83 %
    1.3kmh
    78 %
    Thu
    29 °
    Fri
    30 °
    Sat
    30 °
    Sun
    29 °
    Mon
    26 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ