Friday, April 12, 2024
31.5 C
Odisha

    ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦଙ୍କ ବଡ଼ ଖୁଲାସା: ‘ରାତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଗୁପ୍ତ ଭାବେ ଭେଟିଥିଲେ ଅବଦୁଲ୍ଲା’

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଶ୍ରୀନଗର: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଏବଂ ଫାରୁକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲା ରାତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ସହ ଗୁପ୍ତ ବୈଠକ କରନ୍ତି ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ରାଜନେତା ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରେସିଭ୍‌ ଆଜାଦ ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ଜାତୀୟସ୍ତରର ଯିଭି ଚାନେଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ0ୁଡେ ଟିଭିକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସ୍‌ୱତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅବଦୁଲ୍ଲା ପରିବାର ସେମାନଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକତା ଅଭିଯୋଗ କରି ଶ୍ରୀନଗରରେ ଗୋଟିଏ, ଜମ୍ମୁରେ ଅନ୍ୟଟି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନ୍ୟ କିଛି କହୁଛନ୍ତି।

    ଆଜାଦ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍‌ସ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଅବଦୁଲ୍ଲା ପିତାପୁତ୍ର ୨୦୧୪ରେ ବିଜେପି ସହ ମେଣ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ। ବାପା-ପୁଅ ଡବଲ୍‌ ଗେମ୍‌ ଖେଳୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ସେ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ଟିଭିକୁ ଫାରୁକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାରକୁ ଉଦାହରଣ ଦେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହାକୁ ପରେ ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ।

    ଫାରୁକ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେକୁ ଯାହା କହିଥିଲେ ତାହା ଜିଭରୁ ଖସିଯିବା ନୁହେଁ। ଫାରୁକ୍‌ ଓ ଓମାର ଉଭୟ ସରକାର ଓ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଆଜାଦ କହିଛନ୍ତି।ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍‌ସ (ଏନସି) ଏବଂ ପିପୁଲ୍‌ସ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ପାର୍ଟି (ପିଡିପି) ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ବିଜେପି ସହ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ।

    ଏଥିସହ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ର ବିବାଦୀୟ ଉଚ୍ଛେଦ ପୂର୍ବରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୩, ୨୦୧୯ରେ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକୁ ମଧ୍ୟ ଆଜାଦ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛନ୍ତି। ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗୁଜବ ଚାଲିଛି ଯେ ଅବଦୁଲ୍ଲା ପରିବାରକୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱାସରେ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏପରିକି ଉପତ୍ୟକା ନେତାମାନଙ୍କୁ ଗୃହବନ୍ଦୀ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

    ଏହି ଅବସରରେ ପୂର୍ବତନ ଏନ୍‌ସି ନେତା ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ରାଣାଙ୍କ ଦାବିକୁ ଆଜାଦ ସମର୍ଥନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ ବିଜେପି ସହ ମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଆଲୋଚନାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ହେଲେ, ବିଜେପି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗ୍ରହଣ କରିନାହିଁ ବୋଲି ରାଣା କହିଛନ୍ତି।

    ମୁଁ ଜାଣିଛି ଯେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ବିଜେପି ସହ ମିଶି ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପାଇଁ ଏନ୍‌ସି ଜୋରଦାର ପ୍ରୟାସ କରୁଛି। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦୁଃସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟ ନ କରିବାକୁ ମୁଁ ଗୃହରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ କହିଥିଲି ବୋଲି ଆଜାଦ କହିଛନ୍ତି। ନିଜକୁ ସବୁଠାରୁ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ନେତା ଭାବେ ପରିଚୟ ଦେଇ ଆଜାଦ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ଭଳି ଠକେଇ କରେ ନାହିଁ। ମୁଁ ମୋର ହିନ୍ଦୁ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଇବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଉନାହିଁ ଏବଂ ଉଗ୍ରବାଦୀ ଇସଲାମବାଦୀମାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ମୁଁ ମୋ ଦେଶକୁ ଅପବ୍ୟବହାର କରେ ନାହିଁ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    31.5 ° C
    31.5 °
    31.5 °
    32 %
    1.6kmh
    100 %
    Fri
    31 °
    Sat
    37 °
    Sun
    39 °
    Mon
    41 °
    Tue
    42 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ