Thursday, May 30, 2024
40.1 C
Odisha

    ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଷ ଓଗାଳୁଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଇଜୁଙ୍କ ଚେୟାର ବିପଦରେ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖୁଥିବା ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତି ଧୀରେ ଧୀରେ ବିପଦ ଆଡକୁ ଯାଉଛି । ବିରୋଧୀ ଦଳ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ।

    ସର୍ବଦା ଭାରତକୁ  ବିରୋଧ କରି ଆସୁଥିବା ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଇଜୁ ନିଜ ଚେୟାରକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖୁଥିବା ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଅବସ୍ଥା ଏବେ ଖୁବ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି । ବିରୋଧୀ ଦଳ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । କୌତୁହଳର ବିଷୟ ଯେ ମାଲଦ୍ୱୀପ ସଂସଦରେ ମୋଇଜୁଙ୍କ ପାର୍ଟି ନ୍ୟାସନାଲ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ କଂଗ୍ରେସର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନିଜ ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଅଡି ବସନ୍ତି ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମୁଇଜୁଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଚେୟାର ହରାଇବାକୁ ପଡିପାରେ।

    ମାଲଦ୍ୱୀପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଇଜୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟର ଦୁଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ମୁଇଜୁ ସରକାର ମାଲଦ୍ୱୀପରୁ ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଭାରତକୁ ଏକ ସମୟସୀମା ଦେଇଥିଲେ । ମୁଇଜୁଙ୍କ ଏହି ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି ।

    ମାଲଦ୍ୱୀପ ସଂସଦରେ ବହୁମତ ଥିବା ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ MDP ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହମ୍ମଦ ମୁଇଜୁଙ୍କୁ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଥି ସହ ସୋମବାର ଦିନ ସଂସଦରେ ତିନିଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଆଣିବାକୁ ଭୋଟ୍ ବିଭାଗରେ ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ଦିନ ଚାଇନା ସମର୍ଥକ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କ୍ୟାବିନେଟର ଚାରିଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅନୁମୋଦନକୁ ନେଇ ସରକାର ସମର୍ଥକ ସାଂସଦ ଏବଂ ବିରୋଧୀ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା ।

    ସଂସଦରେ ନମ୍ବର ଗେମ

    ମାଲଦ୍ୱୀପର ସଂସଦ ପିପୁଲ୍ସ ମଜଲିସ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏଥିରେ ସମୁଦାୟ ୮୦ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମାଲଦ୍ୱୀପ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟିର ୪୨ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଏକ ଦଳ, ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କର ମୋଟ ୧୩ ଜଣ  ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ ଦଳ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଇଜୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହାତ ମିଳାଇଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାସ୍ କରିବାକୁ ୫୪  ସାଂସଦ (ଦୁଇ-ତୃତୀୟାଂଶ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା) ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଯଦି ଆମେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଏହି ମ୍ୟାଜିକ ନମ୍ବର ଅଛି । ଯଦି ଆଉ କୌଣସି ଘୋଡା ବେପାର ନହୁଏ ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଇଜୁଙ୍କ ପଦବୀ ନିଶ୍ଚିତ ବିପଦରେ ପଡିପାରେ ।

    ଗତ ବର୍ଷ ଶାସନର ଡୋରି ଧରିଥିଲେ ମୁଇଜୁ

    ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ହେଇଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୁଇଜୁ ଭାରତ ସହ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇବ୍ରାହିମ ମହମ୍ମଦ ସୋଲିହଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ‘ସନ୍ ଡଟ୍ କମ୍’ ଜଣେ MDP ସାଂସଦଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ କହିଛି ଯେ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ସହଭାଗିତାରେ MDP ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ଦସ୍ତଖତ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଦାଖଲ କରିନାହାଁନ୍ତି । ‘ଦି ଏଡିସନ୍, ଏମ୍.ଭି’ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏମଡିପି ସଂସଦୀୟ ଦଳର ବୈଠକରେ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦାଖଲ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ନିଆଯାଇଛି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    40.1 ° C
    40.1 °
    40.1 °
    26 %
    0.6kmh
    42 %
    Thu
    45 °
    Fri
    46 °
    Sat
    43 °
    Sun
    42 °
    Mon
    45 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ