Sunday, July 21, 2024
26 C
Odisha

    ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ବଢୁଛି, କାରଣ ନେଇ ସେନା ଚିନ୍ତିତ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମ୍ପ୍ରତି ସେନାର ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଦେଶରେ ଖବରରେ ଅଛି। ସଂସଦ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଗ୍ନିବୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ନିକଟରେ ପଞ୍ଜାବର ଅଗ୍ନିବୀର ଅଜୟ ସିଂ ଶହୀଦ ହେବା ପରେ ସଂସଦରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ପ୍ରଦାନକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଆଉ ଦୁଇଜଣ ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଆସିଥିଲା। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଜଣ ଆଗ୍ନିବୀରଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ନିକଟରେ ଆଗ୍ରା ବାୟୁସେନା କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଜଣେ ଅଗ୍ନିବୀର ନିଜକୁ ଗୁଳି କରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।
    ୩ ଜୁଲାଇରେ ଆଗ୍ରା ବାୟୁସେନା ପରିସରରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଛୁଟି ନ ପାଇବା କାରଣରୁ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିଲେ। ତେବେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ଶ୍ରୀକାନ୍ତ କୁମାର ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଇନସାସ୍ ରାଇଫଲ ଥିଲା। ସେ ନିଜ ରାଇଫଲରୁ ଗୁଳି କରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ବାୟୁସେନାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ। ସେନାରେ ପ୍ରାୟ ୧୮ ଜଣ ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି।

    ଅନିଶ୍ଚିତ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନେଇ ଅଗ୍ନିବୀର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଆର୍ମି ମେଜର ଜେନେରାଲ ଡକ୍ଟର ୟଶ ମୋର୍ କହିଛନ୍ତି ବ୍ୟାରେକରେ ଅଗ୍ନିବୀର ବାହିନୀର ଜୀବନର ବାସ୍ତବତା ଉପରେ ସେନା ତୁରନ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେମାନେ ଦୁଃଖିତ କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ଅନିଶ୍ଚିତ । ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ପରିହାସ କରୁଛନ୍ତି । ନିୟମିତ ସୈନିକମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଗ୍ନିବୀର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ମାତ୍ର ୩୦ ଦିନ ଛୁଟି ପାଆନ୍ତି, ଯାହା ଅନ୍ୟାୟ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ସେନାରେ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ? ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜଣାଇବା ଉଚିତ୍, ଯେପରି ସେମାନେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ ।
    ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ତାଲିମ ଠିକ୍ ଭାବରେ କରାଯାଉନାହିଁ। ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ଣ୍ଣେଲ ରୋହିତ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟାନକ ଯେ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଅଗ୍ନିବୀର ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ସନ୍ଦେହଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ରହିଛି।

    କେବଳ ୬ ମାସର ତାଲିମ ଦିଆଯିବା ପରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀକୁ ସାମ୍ନାକୁ ପଠାଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ରେନ୍ ସୈନିକ କେବେ ବି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଯଦି ଅଗ୍ନିବୀର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଠିକ୍ ଭାବରେ କରାଯାଉନାହିଁ। କାରଣ ତାଲିମ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାର କ୍ଷମତା ଦେଇଥାଏ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଦେଶକୁ ଦୁର୍ବଳ ସୈନିକ ଦିଆଯାଉଛି।

    ୧୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୩ ରେ, ଅଗ୍ନିବୀର ଅମୃତପାଲ ପ୍ରଥମେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ସେନା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ଅଗ୍ନିବୀର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରନ୍ତି, ତେବେ ଗାର୍ଡ ଅଫ୍ ଅନର ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

    ସାମରିକ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି। ଅନେକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହାକୁ ଆହୁରି ସଂଶୋଧନ କରାଯିବ। ଏଥି ସହିତ, ଭାରତୀୟ ସେନାର ଏଡିଜିପିଆଇ କହିଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କାରଣରୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ୧୯୬୭ର ଆର୍ମି ଅର୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ସାମରିକ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ। ୨୦୦୧ ପରଠାରୁ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦୦-୧୪୦ ସୈନିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସାମରିକ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଅବଶ୍ୟ, ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠିରୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଭିତ୍ତିରେ ଦିଆଯାଉଛି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    broken clouds
    26 ° C
    26 °
    26 °
    94 %
    1kmh
    78 %
    Sat
    26 °
    Sun
    27 °
    Mon
    26 °
    Tue
    26 °
    Wed
    29 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ