Thursday, May 30, 2024
45 C
Odisha

    ଜାଣନ୍ତୁ ଆଜିଠାରୁ ‌ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେଉଁ କେଉଁ ରୀତି ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ହେବ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେରାମ ମନ୍ଦିରର ଉଦଘାଟନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ରାମଲଲାଙ୍କ ସାତ ଦିନିଆ ସମର୍ପଣ ସମାରୋହ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଜାନୁଆି ୨୨ ତାରିଖରେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଉଦଘାଟନ ହେବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭୂମି ପୂଜନ କରିଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ରାମଲଲା ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ରହିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ରାମ ମନ୍ଦିର ସମାରୋହ ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି।

    ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରାମ ମନ୍ଦିର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଆୟୋଜକ ହେବେ। ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଦେଖନ୍ତୁ। ଜାନୁଆରି ୧୬: ଆଜିଠାରୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ଉତ୍ସର୍ଗ ସମାରୋହର ରୀତିନୀତି ଆରମ୍ଭ ହେବ। ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଆୟୋଜକ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି କ୍ଷେତ୍ରର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ ସମାରୋହ କରିବେ। ଜାନୁଆରି ୧୭: ରାମଲଲାଙ୍କ ପ୍ରତିମା ବହନ କରୁଥିବା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଭକ୍ତମାନେ ମଙ୍ଗଳ କଳସରରେ ଜଳ ନେଇ ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚିବେ।

    ଜାନୁଆରି ୧୮: ଗଣେଶ ଅମ୍ବିକା, ବରୁଣ, ମୂର୍ତ୍ତିକା, ବ୍ରାହ୍ମଣ ବରାଣ ଏବଂ ବାସ୍ତୁ ପୂଜା ସହିତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ରୀତିନୀତି ଆରମ୍ଭ ହେବ।

    ଜାନୁଆରି ୧୯: ପବିତ୍ର ଅଗ୍ନି ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ହେବ, ତା’ପରେ ‘ନବଗ୍ରହ’ ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ‘ହବନ’ ପ୍ରଦର୍ଶନ (ଅଗ୍ନି ଚାରିପାଖରେ ପବିତ୍ର ରୀତିନୀତି) ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ।

    ଜାନୁଅ‌ାରି ୨୦: ଏହି ଦିନ ମନ୍ଦିରର ଗର୍ଭଗୃହକୁ ସ୍ନାନ କରାଯିବ। ଏହା ପରେ ବାସ୍ତୁ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ‘ଅନ୍ନାଧିବାସ’ ରୀତିନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

    ଜାନୁଆରି ୨୧: ରାମଲଲାଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ୧୨୫ କଳସ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରାଯିବ।

    ଜାନୁଆରି ୨୨: ଏହି ଦିନ ୧୨.୩୦ରେ ଗର୍ଭଗୃହରେ ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସମାରୋହ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    45 ° C
    45 °
    45 °
    15 %
    3kmh
    25 %
    Thu
    45 °
    Fri
    46 °
    Sat
    43 °
    Sun
    42 °
    Mon
    45 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ