Friday, July 19, 2024
31 C
Odisha

    ଭାରତ ‘ଯୁଦ୍ଧ’ ନୁହେଁ; ବିଶ୍ବକୁ ‘ବୁଦ୍ଧ’ ଦେଇଛି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ବରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଁ ଭାରତର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭିଏନାରେସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବିଶ୍ବକୁ ‘ଯୁଦ୍ଧ’ ନୁହେଁ, ‘ବୁଦ୍ଧ’ ଦେଇଛି। ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ବିଶ୍ୱ ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ଭାରତର ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଆଲୋକିତ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଦେଶ “ସର୍ବୋତ୍ତମ, ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ, ବୃହତ୍ତମ ହାସଲ କରିବା ଏବଂ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବା” ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।
    “ହଜାରେ ବର୍ଷ ଧରି ଆମେ ଆମର ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପାରଦର୍ଶୀତା ବାଣ୍ଟୁଛୁ। ଆମେ ଯୁଦ୍ଧ ଦେଇ ନାହୁଁ, ଆମେ ବିଶ୍ କୁ ବୁଦ୍ଧ ଦେଇଛୁ। ଭାରତ ସର୍ବଦା ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଦେଇଛି’’ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ବୁଧବାର ଭିଏନାରେ କହିଛନ୍ତି।
    ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ଦେଶ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆରେ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ପୂର୍ବରୁ ସେ ରୁଷ୍‌ ଯାଇଥିଲେ। ମସ୍କୋରେ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।
    ୪୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଗସ୍ତ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହୋଇଥିଲା। ସେ ଏହି ଗସ୍ତକୁ ଏକ “ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ” ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ସେମାନଙ୍କର ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ୭୫ ବର୍ଷ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି।

    ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଭୌଗୋଳିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆମର ଅନେକ ସମାନତା ଅଛି। ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉଭୟ ଦେଶକୁ ଯୋଡ଼ିଥାଏ। ଆମର ସହଭାଗୀ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ହେଉଛି ସ୍ୱାଧୀନତା, ସମାନତା, ବହୁବଚନତା ଏବଂ ଆଇନର ଶାସନ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ। ଆମର ସମାଜ ବହୁ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ବହୁଭାଷୀ। ଉଭୟ ଦେଶ ବିବିଧତାକୁ ପାଳନ କରେ ଏବଂ ଏହି ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ମାଧ୍ୟମ ହେଉଛି ନିର୍ବାଚନ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    31 ° C
    31 °
    31 °
    67 %
    3kmh
    100 %
    Fri
    31 °
    Sat
    31 °
    Sun
    27 °
    Mon
    26 °
    Tue
    24 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ