Sunday, April 21, 2024
30.3 C
Odisha

    ଆମେରିକାରେ ପୁଣି ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଶେଫିଲ୍ଡ ପୋଲିସ୍ ମୁଖ୍ୟ ରିକି ଟେରିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତୀୟ ମୂଳର ରାଜୀବଭାଇ ପଟେଲଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ମାରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୩୪ ବର୍ଷିୟ ୱିଲିୟମ୍ ଜେରେମି ମୋର୍ ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର୍ ଏକ କୋଠରୀ ଭଡା ନେବାକୁ ମୋଟେଲକୁ ଆସିଥିବା ସମୟରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥିଲା । ଆମେରିକାର ଆଲାବାମାରେ ଥିବା ଏକ ମୋଟେଲ ରୁମ ଭଡାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ପରେ ଜଣେ ୭୬ ବର୍ଷୀୟ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ମୋଟେଲ ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଶେଫିଲ୍ଡର ହିଲ୍କ୍ରିଷ୍ଟ ମୋଟେଲର ମାଲିକ ପ୍ରବୀଣ ରାଜୀବଭାଇ ପଟେଲଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଶେଫିଲ୍ଡ ପୋଲିସ୍ ମୁଖ୍ୟ ରିକି ଟେରିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପଟେଲଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୩୪ ବର୍ଷିୟ ୱିଲିୟମ୍ ଜେରେମି ମୋର୍ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ମୋର୍ ଏକ ରୁମ ବୁକ୍ କରିବାକୁ ମୋଟେଲକୁ ଆସିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ମୋର୍ ବନ୍ଧୁକ ବାହାର କରି ପଟେଲଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ, ସ୍ୱଳ୍ପ ବିଶ୍ରାମ ଏବଂ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ରହିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଛୋଟ ହୋଟେଲଗୁଡ଼ିକୁ ମୋଟେଲ କୁହାଯାଏ ।

    ଆକ୍ରମଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ।

    ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଆମେରିକାରେ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ବିଶେଷ କରି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସ କହିଛି ଯେ ଆମେରିକାରେ କୌଣସି ବି ଆଧାରରେ ହିଂସା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ । ଗୁରୁବାର ଦିନ ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସରେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ରଣନୀତିକ ଯୋଗାଯୋଗର ସଂଯୋଜକ ଜନ୍ କିର୍ବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।

    ଅପରାଧୀଙ୍କ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ

    ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ପ୍ରଶାସନ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାର ଆକ୍ରମଣକୁ କିପରି ରୋକାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ଆମେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ । ଏହା ସହିତ ଯେଉଁମାନେ ହିଂସା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତରଦାୟୀ କରାଯିବ ଏବଂ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ । ଆମେରିକାରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    few clouds
    30.3 ° C
    30.3 °
    30.3 °
    39 %
    2.1kmh
    24 %
    Sat
    30 °
    Sun
    41 °
    Mon
    42 °
    Tue
    40 °
    Wed
    42 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ