Tuesday, June 18, 2024
37 C
Odisha

    ୭ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନର ଆବଶ୍ୟକତା କଣ ଥିଲା? ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଲେ ମମତା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    କୋଲକାତା: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଆଜି ଏକ ବଡ଼ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ମୁଖ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ୪୨ଟି ଆସନରେ ସାତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପର୍କରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି- ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପରେ କବଜା କରିବା ପାଇଁ ଏତେ ପରିମାଣର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାହିନୀ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଯେତେବେଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରୁଛି, ତେବେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ସାତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ କରାଯିବାର ଅର୍ଥ କ’ଣ? ମେଦିନିପୁରର ଦାନ୍ତନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ମମତା କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ପ୍ରଥମ ଥର ଦେଖିଲି ଯେ ତିନି ମାସର ଲମ୍ବା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪୦ଟି ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୭ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି। ବିହାରରେ ମଧ୍ୟ ସାତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି। ତେବେ ବିହାରରେ ସାତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପର୍କରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭିନ୍ନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକ ଦେଖାଣିଆ ଭାବେ ବିହାରରେ ସାତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଛି | ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଲିଖିତ ଆକାରରେ ମୋତେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ, କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କେତେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଳ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ? ମମତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଏଠି ଏତେ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ କବଜା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବାରୁ ଏତେ ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    37 ° C
    37 °
    37 °
    36 %
    4.8kmh
    100 %
    Tue
    37 °
    Wed
    38 °
    Thu
    37 °
    Fri
    35 °
    Sat
    34 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ