Thursday, June 20, 2024
34.7 C
Odisha

    ଭାରତ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ ହେବ: ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ଉପରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଭାରତ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଫେବୃଆରୀ ୧ ରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୮ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶ ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ ହେବ। ତେବେ ବ୍ୟବସାୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।
    ବାଣିଜ୍ୟ ବିକାଶ ତଥା ଭାରତକୁ ୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରର ଜିଡିପି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ବାଣିଜ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି କଷ୍ଟମ୍ସ ବିଭାଗ ନୂତନ ପରୀକ୍ଷଣ କରେ, ତେବେ ୨୦୨୭-୨୮ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି ହେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ହେବ।
    ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗ ମୁଖହୀନ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ଏକକ ୱିଣ୍ଡୋ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ବ୍ୟବସାୟର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଏହାକୁ ବିକଶିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। 5 ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରର ଲକ୍ଷ୍ୟରେ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ସମସ୍ତେ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କଷ୍ଟମ୍ସ ଦିବସ ୨୦୨୪ ଅବସରରେ ଏକ ଲିଖିତ ବାର୍ତ୍ତାରେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ‘ଅମୃତ କାଳ’ ସମୟରେ ଦେଶ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିବାକୁ ହେବ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକାଠି ହୋଇ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କଷ୍ଟମ୍ସ ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ‘ପାରମ୍ପାରିକ ତଥା ନୂତନ ସହଭାଗୀମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା କଷ୍ଟମ୍ସ’ ଭାବରେ ରଖାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ‘ସାବକା ସାଥ୍ ସବ୍କା ବିକାଶ’ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟର ଏହା ଏକ ଅଂଶ। ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୭-୨୮ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତକୁ ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାଗିଦାରୀ ସହଯୋଗ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ସହିତ ଦେଶର ଜିଡିପି 5 ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଷ୍ଟମ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ, ସିଧାସଳଖ ବନ୍ଦର ବିତରଣ, ଏକକ ୱିଣ୍ଡୋ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଏବଂ AEO ଯୋଜନା ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    34.7 ° C
    34.7 °
    34.7 °
    45 %
    2.3kmh
    99 %
    Thu
    34 °
    Fri
    35 °
    Sat
    36 °
    Sun
    36 °
    Mon
    38 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ