Saturday, February 24, 2024
24.6 C
Odisha

    ଇମ୍ରାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ‘ପାକିସ୍ତାନ’ ? ତାଙ୍କ ଦଳର ନେତାଙ୍କୁ କରାଯାଉଛି ହତ୍ୟା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ପାକିସ୍ତାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଶାସନ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ ବିରୋଧରେ ଏକରକମର ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳର ନେତା ତଥା ବ୍ୟବସାୟୀ ଶାହ ଖାଲିଦଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଫେବୃଆରୀରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଦିନକୁ ଦିନ ରାଜନୈତିକ ହତ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏଥିସହିତ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଶାସନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।  ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳର ଜଣେ ନେତାଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦଙ୍କୁ  ବିପକ୍ଷ ଦଳର କର୍ମୀମାନେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ପ୍ରବଳ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ ।

    ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପାକିସ୍ତାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଶାସନ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ ବିରୋଧରେ ଏକପାଖିଆ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଗତ କିଛିଦିନ ତଳେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳର ନେତା ତଥା ବ୍ୟବସାୟୀ ଶାହ ଖାଲିଦଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଛୋଟା ଲାହୋରର ବାସିନ୍ଦା ଥିଲେ । ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ଏକ ମୋଟରସାଇକେଲରେ ଆସି ଖାଲିଦଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ ।

    କୌତୁହଳର ବିଷୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେତୁ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି ଏବଂ ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କ ଏଫଆଇଆରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା କହିଛି । ଯଦି ଏହି ହତ୍ୟା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଶତ୍ରୁତା ହେତୁ ହୋଇଥଲା, ତେବେ ସେହି ଶତ୍ରୁ କିଏ ଏବଂ ଆକ୍ରମଣକାରୀ କିଏ ? ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପୋଲିସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିରବ ରହିଛି ।

    ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳି ଚାଳନା

    ଦ୍ୱିତୀୟ ମାମଲାରେ ଅଜଣା ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ଅନ୍ୟ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜାମିଆତ୍ ଉଲେମା-ଇ-ଇସଲାମେନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ କାରୀ ମହର ଉଲାବଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ । କ୍ୱେଟା ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ PB 45 ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ଅଜ୍ଞାତ ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ। କାରୀ ମହର ଏହି ଆକ୍ରମଣରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିଲେ | ଅଜ୍ଞାତ ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳି ଚଳାଇ ଫେରାର ହେଇ ଯାଇଥିଲେ ।

    ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦଙ୍କୁ ପ୍ରବଳ ମାଡ

    ତୃତୀୟ ମାମଲାରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଫଜଲ ମହମ୍ମଦ ଖାନଙ୍କୁ ପେଶୱାର ହାଇକୋର୍ଟରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଦଳର କର୍ମୀ ତଥା ଅଧିକାରୀ ଆୱାମୀ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍ଟିର ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରବଳ ମାଡ ମାରିଥିଲେ। ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍ଟିର ଆସୁଥିବା ପ୍ରାଦେଶିକ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଫାସଲ ମହମ୍ମଦ ଖାନ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଯାହା ଆଧାରରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଆୱାମୀ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍ଟିର ନେତାଙ୍କୁ ଡକାଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ରାଗିଯାଇ ଆୱାମୀ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍ଟି କର୍ମୀମାନେ ନିଜେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପାର୍ଟିରୁ ସାଂସଦଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ ଏବଂ ପୋଲିସ ଏହି ଘଟଣାରେ ନୀରବ ଦର୍ଶକ ହୋଇ ରହିଥିଲା ।

    ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଅଟକାଇ ନଥିଲା

    ଏପରିକି ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରୁଥିବା ବିଚାରପତି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଶାନ୍ତି ସ୍ଥାପନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ପୋଲିସ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ନଥିଲା । ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦଳ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଶାସନ ସିଧାସଳଖ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଛିଡା ହୋଇଛି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    24.6 ° C
    24.6 °
    24.6 °
    59 %
    2.2kmh
    9 %
    Sat
    30 °
    Sun
    31 °
    Mon
    32 °
    Tue
    32 °
    Wed
    33 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ