Friday, July 26, 2024
24.2 C
Odisha

    ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ କଞ୍ଚା ପିଆଜ, ମିଳିବ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ତରକାରୀରେ ପିଆଜ ନ ପଡିବା ଯାଏଁ ଏହାର ସ୍ବାଦ ଫିକା ହିଁ ଲାଗିଥାଏ । ପିଆଜ ହେଉଛି ଏକ ଏଭଳି ପରିବା ଯାହା ଅନ୍ୟ ପନିପରିବାର ସ୍ୱାଦ ବଢାଇଥାଏ । ପିଆଜ ବିନା କୌଣସି ତରକାରୀ ତିଆରି କରିବାକୁ ଆମେ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ । ପିଆଜ କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢାଏ ନାହିଁ ବରଂ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

    ପିଆଜ କେଶ, ଯକୃତ ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀକୁ ସୁସ୍ଥ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ବାୟୋଆକ୍ଟିଭ ଗୁଣ ପିଆଜରେ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଶରୀରରେ କିଛି ଅଙ୍ଗର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ଏବଂ ସେଲ୍ସକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ । ପିଆଜରେ ଥିବା ସଲଫର ଏବଂ ଜିଙ୍କ କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ତେବେ କେଉଁ ଅଙ୍ଗ ପିଆଜ ଉପକାରୀ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

    ପିଆଜ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଉଁ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଯାଏ?

    ଲିଭର୍ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ- ପିଆଜ ଖାଇବା ଶରୀରର ଅନେକ ଅଂଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ଲିଭରର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ । ପିଆଜ ଖାଇବା ଲିଭର ପାଇଁ ଖୁବ ଭଲ ଏବଂ ଏହା ଲିଭର ସେଲ୍ସଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପିଆଜ ହେଉଛି ଏକ ସଲଫରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ଯାହା ଲିଭର ସେଲ୍ସରେ ଆସୁଥିବା ସୁଜନକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

    ପିଆଜ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଲିଭରର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ସମସ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ପିଆଜରେ ଥିବା ବାୟୋଆକ୍ଟିଭ୍ କମ୍ପାଉଣ୍ଡ୍ସ ଫ୍ୟାଟ୍ ଲିପିଡସ୍ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

    ଅନ୍ତନଳୀ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ- ଛୋଟ ଅନ୍ତନଳୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ପିଆଜ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଅନ୍ତନଳୀ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ପିଆଜ ଖାଇବା ଅନେକ ଉପାୟରେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ପିଆଜ ପ୍ରିବାୟୋଟିକ୍ସ ପରି କାମ କରେ । ଏଗୁଡ଼ିକ ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ ଯାହା ପେଟର ମାଇକ୍ରୋଫ୍ଲୋରା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ କାମ କରେ ।

    ଛୋଟ ଅନ୍ତନଳୀରେ ଭଲ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରିବୟୋଟିକ୍ସ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହା ଅନ୍ତନଳୀର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ପିଆଜ ଖାଆନ୍ତି ଏହା ଫ୍ରୁଟାନ୍ସ ଭାବରେ କାମ କରେ, ଯାହା ଅନ୍ତନଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରେ । ସେଥିପାଇଁ ଖାଦ୍ୟରେ ପିଆଜ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    24.2 ° C
    24.2 °
    24.2 °
    92 %
    3.4kmh
    99 %
    Thu
    24 °
    Fri
    24 °
    Sat
    25 °
    Sun
    27 °
    Mon
    30 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ