Saturday, July 20, 2024
28.1 C
Odisha

    ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ୧୨ ସନ୍ତାନଙ୍କ ପିତା: ଏଲନ୍ ମସ୍କଙ୍କ ପରିବାର ବିଷୟରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ୱାଶିଂଟନ: ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଏବଂ ଟେସଲା କମ୍ପାନୀ ମାଲିକ ଏଲନ୍ ମସ୍କ ୧୨ ସନ୍ତାନଙ୍କର ପିତା। , ତାଙ୍କର ଆଉ ଜଣେ ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି, ଯିଏକି ଚଳିତ ୨୦୧୪ ବର୍ଷ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଶିଶୁଙ୍କର ମାତାଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି ଶିଭୋନ୍ ଜିଲିସ୍। ସେ ଏଲନ୍ ମସ୍କଙ୍କର ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରନ୍ତି। ସେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ମସ୍କଙ୍କର ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ।
    ତେବେ ଏହି ଶିଶୁ ମସ୍କ କିମ୍ବା ଜିଲିସ୍‌ଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ। ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ଶିଶୁ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଏଲନ୍ ମସ୍କଙ୍କୁ ୧୨ ସନ୍ତାନର ପିତା ଭାବେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି। ଏଥି ସହିତ, ଏଲନ୍ ମସ୍କଙ୍କର ଏହି ସନ୍ତାନ ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ୧୨ ସନ୍ତାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ ଜଣ ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ଶିଭୋନ୍‌ ମସ୍କଙ୍କ ୩ ସନ୍ତାନର ଜନନୀ ଥିବାବେଳେ ସଙ୍ଗୀତଜ୍ଞ ଗ୍ରିମସ୍‌ ୩ ସନ୍ତାନର ଜନନୀ ଅଟନ୍ତି। ଏଲନ୍ ମସ୍କଙ୍କ ପରିବାର ବିଷୟରେ ଏହି ନୂତନ ସୂଚନା ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

    ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଲନ୍ ମସ୍କଙ୍କର ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ସଙ୍ଗୀତକାର ଗ୍ରିମସ୍‌ଙ୍କଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ସେହି ସନ୍ତାନ ବିଷୟରେ ସବୁକିଛି ଗୁପ୍ତ ରଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଲନ୍ ମସ୍କ ତାଙ୍କ ଜୀବନୀରେ ସନ୍ତାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କଙ୍କର ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନ ଶିଭ‌ୋନ୍‌ଙ୍କଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ।
    ଏଲନ୍ ମସ୍କଙ୍କ ବିଷୟରେ କାନାଡାର ଲେଖକ ଜଷ୍ଟିନ ୱିଲସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବ ବିବାହରୁ ତାଙ୍କର ଆଉ ୬ ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପୁଅ ନେଭାଡା ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ୨୦୦୨ ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୧୦ ସପ୍ତାହ ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କର ଯାଆଁଳା ପୁଅ ଜାଭିଅର୍ (ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର) ଏବଂ ଡାମିନ୍ ଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ୩ ପୁଅ କାଇ, ସାକ୍ସନ୍ ଏବଂ ଡାମିଆନ୍ ଥିଲେ। ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଜାଭିୟର୍ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ମସ୍କଙ୍କ ନାମକୁ ତାଙ୍କ ନାମରୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କର ଜୈବିକ ପିତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି।

    ପରିବାରରେ ବଢୁଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ଏଲନ୍ ମସ୍କ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାଭିୟର୍ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସେ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଜୈବିକ ପିତାଙ୍କ ସହ ରହିବାକୁ ସେ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି। କୌଣସି ରୂପରେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କିଛି ପ୍ରକାରର ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ସେ ଚାହାନ୍ତି ନାହିଁ। ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହେବା ପରେ, ଜାଭିୟର୍ ନିଜର ଲିଙ୍ଗକୁ ପୁରୁଷରୁ ମହିଳାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ୨୦୨୪ ମସିହାର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ସନ୍ତାନମାନେ ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ପାଇଁ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଏକ ଆଲେଖ୍ୟରେ ପ୍ରକାଶ ହୋଇଛି। ଏହାର ଶୀର୍ଷକ କରିଛି ‘ଏଲନ୍ ଅଧିକ ସନ୍ତାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ଚାହାନ୍ତି’।

    ଏଥିରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏଲନ୍ ମସ୍କ ୧୨ ସନ୍ତାନଙ୍କର ପିତା ଅଟନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କର ଏକ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଆଲାନ୍ ବଢୁଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ବିଶ୍ବର ଜନସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଉନାହିଁ। ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ବର ପ୍ରାୟ ୨ବିଲିୟନ ଲୋକ ବାସ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଆଜି ଏହି ଜନସଂଖ୍ୟା ୮ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ୨୧୦୦ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ବର ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ହେବ। ଲୋକମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    28.1 ° C
    28.1 °
    28.1 °
    81 %
    1.9kmh
    29 %
    Sat
    28 °
    Sun
    29 °
    Mon
    26 °
    Tue
    26 °
    Wed
    26 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ