Tuesday, July 23, 2024
24.5 C
Odisha

    ପୁଣେରେ ଜିକା ଭାଇରସର ୬ଟି ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ପରେ ହଇଚଇ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଜିକା ଭାଇରସ ପୁଣି ଥରେ ଡରାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁଣେ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜିକା ଜୀବାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହେତୁ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ପୁଣେରେ ଜିକା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ୬ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ।ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିକା ଭାଇରସର ଏହି ୬ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଜଣ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ପ୍ରକୃତରେ, ଜିକା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ଏଡିସ୍ ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଡେଙ୍ଗୁ ଏବଂ ଚିକୁଙ୍ଗୁନିଆ ପରି ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ମଶା ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ଜିକା ଜୀବାଣୁ ପ୍ରଥମେ ଉଗାଣ୍ଡାରେ ୧୯୪୭ ରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ।

    ୨ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ପଜିଟିଭ୍ :-
    ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏରାଣ୍ଡୱାନେ ଅଞ୍ଚଳର ୨୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଜିକା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ସକରାତ୍ମକ ହୋଇଛି । ୧୨ ସପ୍ତାହ ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ସୋମବାର ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ମହିଳାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ । ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଜିକା ଜୀବାଣୁ ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁର ମାଇକ୍ରୋସେଫାଲୀ (ମସ୍ତିଷ୍କର ଅସ୍ୱାଭାବିକ ବିକାଶ ହେତୁ ମୁଣ୍ଡ ଅତି ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ) ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    24.5 ° C
    24.5 °
    24.5 °
    95 %
    2kmh
    100 %
    Mon
    25 °
    Tue
    25 °
    Wed
    25 °
    Thu
    25 °
    Fri
    29 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ