Sunday, April 21, 2024
30.3 C
Odisha

    ଗାଈର ଦାମ ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଗାଈର ଦାମ ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଭାରତୀୟ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଗୋଟିଏ ଗାଈକୁ ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଛି । ହଁ, ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଭାରତ ସହିତ ଏହାର ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି । ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଗାଈର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ହେବ ? ତେଣୁ ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ୫ ଲକ୍ଷ କିମ୍ବା ୧୦ ଲକ୍ଷ କହିବେ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଗୋଟିଏ ଗାଇକୁ ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଛି । ଆଜ୍ଞା ହଁ, ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଭାରତ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି । ଏହାର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ ଜାଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ । ପଶୁ ନିଲାମ ଜଗତରେ ଏହା ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ।

    ଏହି ଗାଇ ମୂଳତଃ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ନେଲୋରରୁ ଆସିଛି । ଏହା ଭିଆଟିନା -19 FIV ମାରା ଇମୋଭିସ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ।  ବ୍ରାଜିଲରେ ଏକ ନିଲାମ ସମୟରେ ଏହି ଗାଇର ମୂଲ୍ୟ ୪.୮ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଥିଲା, ଯାହା ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସହିତ ସମାନ। ଏହା ସହିତ ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଗାଇ ଭାବରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଗୋରୁ ନିଲାମ ଇତିହାସରେ ଏହି ବିକ୍ରୟ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ପାଲଟିଛି । ଏହି ଗାଇ ବିଶେଷତଃ  ରେଶମୀ ଧଳା ପଶମ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ । ଏବଂ କାନ୍ଧରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ବଲ୍ବସ୍ ହମ୍ପ୍ ଥାଏ । ଏହା ଭାରତରୁ ଯାଇଅଛି ।

    ଏହାର ନାମ ନେଲୋର ଜିଲ୍ଲା ନାମରେ ନାମିତ

    ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ଗାଇକୁ ନେଲୋର ଜିଲ୍ଲା ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି । ବ୍ରାଜିଲରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଗାଇର ଚାହିଦା ଢେର ଅଧିକ । ଏହି ପ୍ରଜାତି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବରେ Bos Indicus ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଭାରତର ଅଙ୍ଗୋଲେ ଗୋରୁଙ୍କର ବଂଶଧର, ଯାହା ଏହାର ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହା ପରିବେଶ ଅନୁଯାୟୀ ନିଜକୁ ଅନୁକୂଳ କରିଥାଏ । ଏହି ପ୍ରଜାତି ଗାଇ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୧୮୬୮ ମସିହାରେ ଜାହାଜ ଦ୍ୱାରା ବ୍ରାଜିଲକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ।  ପରେ ୧୯୬୦ ଦଶକରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଗାଇଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଥିଲା ।

    ବିଶେଷ ଗୁଣଗୁଡିକ କଣ କଣ ?

    ଆଙ୍ଗୋଲେ ପ୍ରଜାତିର ଗୋରୁମାନଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିଶେଷତା ହେଉଛି ସେମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ତାପମାତ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିପାରିବେ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବହୁତ ଅଧିକ ଅଟେ । ଏମାନଙ୍କ ଦେହରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ ନାହିଁ । ବ୍ରାଜିଲ ଏକ ଉତପ୍ତ ଦେଶ । ସେଠାରେ ପ୍ରବଳ ଗରମ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଗାଇଗୁଡିକ ସେହି ପରିବେଶ ଅନୁଯାୟୀ ନିଜକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରି ରଖି ପାରନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହି ଗାଇକୁ ସେଠାରେ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରାଯାଏ । ସେଠାକାର ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ସହଜରେ ପାଳନ କରିପାରନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରଜାତି ଜେନେଟିକ୍ ଭାବରେ ଆହୁରି ବିକଶିତ ହୋଇଛି । ଏହାର ଛୁଆଗୁଡିକ ଆହୁରି ଭଲ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ । ବ୍ରାଜିଲର ପ୍ରାୟ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଗାଇ ଏହି ନେଲୋର ପ୍ରଜାତିର ଅଟନ୍ତି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    few clouds
    30.3 ° C
    30.3 °
    30.3 °
    39 %
    2.1kmh
    24 %
    Sat
    30 °
    Sun
    41 °
    Mon
    42 °
    Tue
    40 °
    Wed
    42 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ