Saturday, June 22, 2024
27.1 C
Odisha

    ମୋବାଇଲ୍‌ରୁ ବୁକ୍‌ ହେବ ଜେନେରାଲ, ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକଟ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଏଣିକି ଯାତ୍ରୀମାନେ ୟୁଟିଏସ୍‌ ଅନ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଜେନେରାଲ୍ ଟ୍ରାଭେଲ୍ ଟିକଟ୍ ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକଟ୍ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଯାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ କରିଥିବା ସ୍ଥାନଠାରୁ ୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତ୍ୱରେ ଷ୍ଟେସନରୁ ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକଟ୍ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ରେ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଜେନେରାଲ ଟିକଟ୍ କେବଳ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଉଥିଲା। ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରେଳବାଇ ଏପରି ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

    ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳବାଇ ଏହି ଟିକେଟ୍ ପାଇଁ ଆଉଟର ବର୍ଡର ଜିଓ-ଫେସିଙ୍ଗ ଦୂରତାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ତତ୍କାଳ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକଟ୍ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛି। ରେଳବାଇର ସିନିୟର ଡିଭିଜନାଲ କମର୍ସିଆଲ୍ ମ୍ୟାନେଜର ସୌରଭ କାଟାରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ଗ୍ରାହକମାନେ ଆରାମରେ ଘରେ ବସି ଯେ କୌଣସି ଷ୍ଟେସନରୁ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଟିକଟ ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକଟ୍ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ। ଜିଓ ଫେନସିଂର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସୀମା ପୂର୍ବ ପରି କେବଳ ଷ୍ଟେସନ ପରିସରରେ ରହିବ। କେବଳ ବାହାରୁ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂର ହଁି ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉଟର ବର୍ଡର ଜିଓ-ଫେନସିଂ ଦୂରତାର ସୀମା ୨୦ କିଲୋମିଟର ଥିଲା, ଯେପରିକି କୌଣସି ଯାତ୍ରୀ ମୋବାଇଲ୍ ସ୍ଥାନଠାରୁ ୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଷ୍ଟେସନରୁ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ/ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକଟ୍ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏବେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କନେକ୍ଟିଭିଟି ସହିତ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୟୁଟିଏସ୍‌ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ କରିବାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେଇଛି। ଏହି ସୁବିଧା ସହିତ ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏଣିକି ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଟିକଟ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ଲମ୍ବା ଧାଡିରେ ଆଉ ଛିଡା ହେବାକୁ ପଡ଼ିବନାହିଁ। ଏଡାଛଡା ସେମାନେ ଘରେ ବସି ମୋବାଇଲରୁ ସହଜରେ ଟିକଟ୍ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ। ୟୁଟିଏସ୍‌ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଅନୁକୂଳ ଏବଂ ସହଜରେ ନାଭିଗେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ଖୁବ ସହଜ। ସେଥିପାଇଁ ଏହା ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରୁଛି, ବିଶେଷ କରି ଯେଉଁମାନେ ବାରମ୍ବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ଟିକଟ୍ ବୁକ୍ କରିଥାନ୍ତି। ଆଉଟର ବର୍ଡର ଜିଓ ଫେନସିଂ ବ୍ୟାନକୁ ହଟାଇବା ସହିତ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁବିଧା ତଥା ଡିଜିଟାଲାଇଜେସନ୍ ଦିଗରେ ଆଉ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବା ପାଇଁ ୟୁଟିଏସ୍‌ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କରାଇବ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଟିକଟ୍ କାଉଣ୍ଟରରେ ଲମ୍ବା ଧାଡିରେ ଠିଆ ହେବାର ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    27.1 ° C
    27.1 °
    27.1 °
    83 %
    1.7kmh
    100 %
    Sat
    28 °
    Sun
    35 °
    Mon
    35 °
    Tue
    36 °
    Wed
    34 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ