Sunday, June 23, 2024
31.1 C
Odisha

    ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ହେତୁ ଗଲାଣି ୫୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ; ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆଜି ହୋଇପାରେ ଧୂଳିଝଡ଼

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ, ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ପରିସ୍ଥିତି ଅବ୍ୟାହତ ରହିଥିବାରୁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ଅତି କମରେ ୫୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟି ସାରିଲାଣି। ଏବେ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୫ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ରହିଛି। ତେବେ ମେ ୩୧ ତାରିଖରୁ ଜୁନ୍ ୧ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଏବଂ ହରିଆଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଧୂଳିଝଡ଼ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି।ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଅନୁଯାୟୀ, ମେ ୩୧ ରୁ ଜୁନ୍ ୨ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଭାରତର ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ସହ ଅତି ହାଲୁକା / ହାଲୁକା ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

    ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀର ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୪୫.୬ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ବୁଧବାର ଦିନ ୭୯ ବର୍ଷର ତାପମାତ୍ରା ରେକର୍ଡ ଭଙ୍ଗ କରି ୪୬.୮ ସେଲସିୟସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

    ବିହାରରେ  ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୩୨ ଜଣଙ୍କର ଉତ୍ତାପଜନୀତ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ସାରିଲାଣି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୭ ଜଣ ଔରଙ୍ଗାବାଦ, ୬ ଜଣ ଆରାହ, ତିନିଜଣ ଗୟା ଏବଂ ରୋହତସରେ, ଦୁଇଜଣ ବୁକ୍ସର ଏବଂ ଜଣେ ପାଟନାର ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେହିପରି ଓଡ଼ିଶାରେ ରାଉରକେଲାରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

    ଏହାପୂର୍ବରୁ ବିହାରର ଦାରବଙ୍ଗାର ଜଣେ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବ୍ୟକ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ଏକ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ୧୦୮ ଡିଗ୍ରୀ ଫାରେନାଇଟ୍‌କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ସେ ଥିବା ରୁମ୍‌ରେ ଏସି ଲାଗିନଥିଲା।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    31.1 ° C
    31.1 °
    31.1 °
    65 %
    1.3kmh
    36 %
    Sun
    35 °
    Mon
    35 °
    Tue
    35 °
    Wed
    36 °
    Thu
    32 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ