Thursday, May 30, 2024
45 C
Odisha

    ଆମେ ବାବ୍ରି ମସଜିଦକୁ ଭୁଲିବୁ ନାହିଁ: ଓୱେସି

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମିତ ରାମ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରାଣପ୍ରତିଷ୍ଠା ପୂର୍ବରୁ ଏଆଇଏମ୍ଆଇଏମ୍ ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱେସି ପୁଣିଥରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବର 6 ରେ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗିବା ଘଟଣା ସର୍ବଦା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ରହିବ। ଓୱେସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉଛି ବେକାରୀ । ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉଛି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି। ଚୀନ୍ ଭାରତର ଜମି କବଜା କରିଛି। ରାମ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ପୂଜା ସ୍ଥାନ ଉପରେ ସରକାର ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସଫା କରିବା ଉଚିତ୍’
    ମଥୁରାର ଶାହି ଇଦଗାହଙ୍କୁ କୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବା ଦାବିରେ ସେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଓୱେସି କହିଛନ୍ତି, “ଉପାସନା ସ୍ଥାନ ଆକ୍ଟ ସଂସଦ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଡିସେମ୍ବର 6 ରେ ବାବ୍ରି ମସଜିଦକୁ କିଏ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ? ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଜୀବନ ରହିବ। ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇକି ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓୱେସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ମସଜିଦକୁ ମସଜିଦ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ତୁମେ ମସଜିଦକୁ ଭାଙ୍ଗି ମସଜିଦ ନିଅ ବୋଲି କହିବ।

    ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ।”

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    45 ° C
    45 °
    45 °
    15 %
    3kmh
    25 %
    Thu
    45 °
    Fri
    46 °
    Sat
    43 °
    Sun
    42 °
    Mon
    45 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ