Wednesday, February 21, 2024
20.9 C
Odisha

    ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ପେଟରେ ହୋଇଥାଏ କୋଲନ୍ କ୍ୟାନ୍ସର

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କ୍ୟାନ୍ସର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଫଳରେ ଏହି ରୋଗରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛି । କ୍ୟାନ୍ସର ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଉପଚାର ବାହାର କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ସଠିକ୍ ନିରାକରଣ ବାହାରି ପାରିନାହିଁ । କ୍ୟାନ୍ସର ହେଉଛି ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ କୋଷ ବୃଦ୍ଧିର ନାମ। ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ କୋଷ ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନ୍ସର ହୁଏ। କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ କାରଣ ହେଉଛି ଏହା ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜଣା ନାହିଁ ଓ ଯେତେବେଳେ ସୂଚନା ମିଳେ, ସେତେବେଳେ ବହୁତ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ କ୍ୟାନ୍ସର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। କୋଲୋନ୍ କ୍ୟାନ୍ସର କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି।

    ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଲନ୍ କ୍ୟାନ୍ସରର ଏପରି ବିଶେଷ କାରଣ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଅଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପେଟ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ ବଢିଥାଏ। ଏହି କାରଣଗୁଡିକ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ।

    ୧. ଅଧିକ ତମାଖୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ କର୍କଟ ହୋଇପାରେ।

    . ଅତ୍ୟଧିକ ମେଦବହୁଳତା କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ।

    ୩. ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କଠାରେ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି।

    ୪. ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ, ମଦ୍ୟପାନ, ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ।

    ୫. ଯଦି ପେଟରେ କ୍ରମାଗତ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ।

    ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ଓ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ସମସ୍ୟା ଉଭୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ବେଳେବେଳେ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ସମାନ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ। ପେଟରେ, ଯେତେବେଳେ କର୍କଟ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଭାବରେ ବିସ୍ତାର ହୁଏ ଏବଂ ପେଟରେ ଶୀଘ୍ର ବଢେ। ଏହାକୁ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ କର୍କଟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଗ୍ୟାସର ସମସ୍ୟାରେ ପାଟିରେ ଆସୁଥିବା ଏସିଡ୍, ପେଟରେ ଜଳିବା ପରି ଅନୁଭବ ହେବା, ଗ୍ୟାସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି ଅବସ୍ଥା ସାଂଘାତିକ ନୁହେଁ। ଯେତେବେଳେ ମେଟାଷ୍ଟାସିସ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପେଟ କର୍କଟ ସାଂଘାତିକ ହୋଇଯାଏ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    20.9 ° C
    20.9 °
    20.9 °
    41 %
    2kmh
    36 %
    Wed
    34 °
    Thu
    35 °
    Fri
    34 °
    Sat
    35 °
    Sun
    34 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ