Friday, July 19, 2024
28.3 C
Odisha

    ମୁସଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ହଟାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବିଜେପି ପାଖରେ ବହୁମତ ଅଭାବ: ଆମେ କୋଟା ଜାରି ରଖିବୁ ବୋଲି କହିଲା ଟିଡିପି

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଗୁଣ୍ଟୁର: ଏନଡିଏ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏହାର ନେତା ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରିଛି। ସେ ଜୁନ୍ ୯ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ ଟାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ତେବେ ଏଥର ବିଜେପି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିପାରି ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଦଳ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଟିଡିପି ଏବଂ ଜେଡିୟୁର ସହାୟତା ନେବାକୁ ପଡିବ, ସରଳ ଶବ୍ଦରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏଥର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ୩.୦ ଏହି ଦୁଇ ଦଳର ସହଯୋଗରେ ଚାଲିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।ଏବେ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉଛି ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଜେପି, ଟିଡିପି ଏବଂ ଜେଡିୟୁ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମତ ରହିଛି। ସହଯୋଗୀ ଏବଂ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ମତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିବାରୁ ମୋଦୀ ସରକାର ନିଜ ଇଛାର ଅନୁସାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ।

    ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ବିଜେପି ନେତାମାନେ ସମ୍ବିଧାନକୁ ଦର୍ଶାଇ ମୁସଲିମ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଧର୍ମ ଭିତ୍ତିକ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦଳର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟିଡିପିର ମତ ବିଜେପିର ମତଠାରୁ ଭିନ୍ନ ରହିଛି। ଏନଡିଏ ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ଟିଡିପି ନେତା କେ ରବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ମୁସଲିମ ସଂରକ୍ଷଣ ଜାରି ରହିବ, ଏଥିରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ।

    ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ହେଉଛି ଏନଡିଏ ବୈଠକ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବୈଠକ ଜୁନ୍ ୫ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ବୈଠକ। ଦ୍ୱିତୀୟ ବୈଠକରେ ଏନଡିଏ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କଠାରୁ କିଛି ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯିବ। ଏହା ପରେ, ଏନଡିଏ ସାଂସଦମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏକ ବୈଠକ ହେବ। ଏହା ପରେ ଜୁନ୍ ୯ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ତେଣୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆମକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟରେ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁରୋଧ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡି। ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ। ତେବେ ଟିଡିପି ଦ୍ବାରା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦାବି ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଦ୍ବିତୀୟ ବୈଠକରେ ଏସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାର ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ନୁହେଁ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    28.3 ° C
    28.3 °
    28.3 °
    84 %
    1.6kmh
    100 %
    Fri
    28 °
    Sat
    28 °
    Sun
    25 °
    Mon
    25 °
    Tue
    24 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ