Tuesday, June 18, 2024
37 C
Odisha

    ‘ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଗଣିତ: ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଏବଂ ପ୍ରୟୋଗ’ ଶୀର୍ଷକ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    କୋରାପୁଟ: ଓଡ଼ିଶା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ “ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଗଣିତ: ଥିଓରୀ ଏବଂ ପ୍ରୟୋଗ” ଶୀର୍ଷକ ଏକ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଚକ୍ରଧର ତ୍ରିପାଠୀ ପଠାଇଥିବା ଏକ ବାର୍ତ୍ତାରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଓ ସଚ୍ଚୋଟତାର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେବାର ଭାରତର ସୁଯୋଗ ଭାବରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସମୟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ସେ ଗଣିତର ଚିରନ୍ତନ ପ୍ରକୃତିକୁ ଜୀବନ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ତୁଳନା କରି ମହାମହୋପାଧ୍ୟାୟ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସିଂହ ହରିଚନ୍ଦନ ମହାପାତ୍ର ସାମନ୍ତ (ପଠାଣୀ ସାମନ୍ତ)ଙ୍କ ଭଳି ଐତିହାସିକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରେରଣା ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

    ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ପ୍ରଫେସର ନରସିଂହ ଚରଣ ପଣ୍ଡା ବେଦରେ ଥିବା ସମୃଦ୍ଧ ଗାଣିତିକ ଐତିହ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି ଆଧୁନିକ ପ୍ରୟୋଗଗଣିତର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବାର କ୍ଷମତା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷାରେ ଏହାର ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଭୂମିକା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ପ୍ରଫେସର ମୁକୁଟ ମଣି ତ୍ରିପାଠୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଗଢ଼ିତୋଳିବାରେ ସଂକଳ୍ପ ଓ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିବା ସହ ଗଣିତକୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ଭାବନା ଭାବେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

    ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ତଥା ଝାନ୍‌ସୀସ୍ଥିତ ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଅବନୀଶ କୁମାର ଗଣିତର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବିକାଶରେ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ଗବେଷଣା ଓ ମୌଳିକ ଚିନ୍ତାଧାରାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ବିଶେଷ ଅତିଥି ଭାବେ ଭୁବନେଶ୍ବରସ୍ଥିତ ଗଣିତ ଓ ପ୍ରୟୋଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଏ.କେ.ମିଶ୍ର ସଫଳତାର ପ୍ରକୃତି ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହ କେବଳ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା ଅପେକ୍ଷା ବ୍ୟବହାରିକ ସାଧନ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

    ସିୟୁଓର ଗଣିତ ବିଭାଗର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ତଥା ମୁଖ୍ୟ ଓ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ଅଶୋକ କୁମାର ସାହୁ ସମ୍ମିଳନୀର ବିଷୟବସ୍ତୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ସହ ସମସ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ। ଆବାହକ ଡ ଜ୍ୟୋତିସ୍କା ଦତ୍ତ ଓ ସହ ଆବାହକ ଶୁଭମ ପାଢ଼ୀ, ଆୟୋଜକ ସମ୍ପାଦକ ଡ. ସର୍ବେଶ୍ୱର ବାରିକ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇବା ସହ ସମ୍ମିଳନୀ ଅଧିବେଶନର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ସହ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ସହ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ।

    ସମସାମୟିକ ବିଶ୍ୱକୁ ଗଢ଼ିତୋଳିବାରେ ଗଣିତର ବିକଶିତ ଭୂମିକା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ଓ ବୁଦ୍ଧିର ଫଳପ୍ରଦ ଆଦାନପ୍ରଦାନ ହେବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବ ବୋଲି ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟର ଜନସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଡ. ଫଗୁନାଥ ଭୋଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଗଣିତ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଗଣିତ ବିଷୟରେ ଦେଶର ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବାରାଣାସୀର ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ମୁକୁତା ମଣି ତ୍ରିପାଠୀ, ରାଜସ୍ଥାନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, କିଶନଗଡ଼ର ପ୍ରଫେସର ଜେ.କେ. ପ୍ରଜାପାତ, ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରଫେସର ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ପଣ୍ଡା, ରାଷ୍ଟ୍ରସନ୍ତ ତୁକାଡୋଜୀ ମହାରାଜ (ଆରଟିଏମ୍) ନାଗପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ପ୍ରଶାନ୍ତ ଚାଟାର୍ଜୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରସନ୍ତ ତୁକାଡୋଜୀ ମହାରାଜ (ଆରଟିଏମ୍) ନାଗପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜିଏସ୍ ଖଡ଼େକର ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    37 ° C
    37 °
    37 °
    36 %
    4.8kmh
    100 %
    Tue
    37 °
    Wed
    38 °
    Thu
    37 °
    Fri
    35 °
    Sat
    34 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ