Saturday, February 24, 2024
20.5 C
Odisha

    ଏହି ସମୟରେ ଭୁଲରେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଦହି

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଡାଏଟର ଦହି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ । ଦହିରେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭଲ ରହିବା ସହିତ ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଅନେକାଂଶରେ ଅଷ୍ଟିଓପୋରୋସିସ୍, ରକ୍ତଚାପ, କେଶ ଏବଂ ହାଡ଼ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦହି ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଦହିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ରାଇବୋଫ୍ଲାଭିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ବି୬ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ବି୧୨ ଭଳି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର ରହିଥାଏ ।
    ଅନେକ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଦହି ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତି । ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଏହା କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢାଇନଥାଏ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ଶକ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରିଥାଏ । ଖାଦ୍ୟ ଖାଇସାରିବା ପରେ ଦହିରେ ଚିନି କିମ୍ବା ଗୁଡ ମିଶାଇ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ଟକ୍ସିସ୍ ପରିସ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ବାହାରିଯାଇଥାଏ ।
    ଦହିର ଉପକାରିତା :
    ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଆଶଙ୍କା ବହୁ ପରିମାଣରେ କମିଥାଏ । ଏଥି ସହିତ, ହୃତପିଣ୍ଡ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ଦହି ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାଏ ।
    – ଆପଣ ଦହିକୁ କେଶ ଏବଂ ମୁହଁରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ । ରୂପି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କେଶରେ ଦହି ଲଗାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।
    – ନିଦ୍ରାହୀନତାର ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ଦହି ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।
    ରାତିରେ ଦହି ଖାଇବା ଅନୁଚିତ :
    ରାତିରେ ଦହି ଖାଇବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ରାତିରେ ଦହି ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ । ରାତିରେ ଆମ ଶରୀରରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ କଫ ବଢିଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ରାତିରେ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ରାତିରେ ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    20.5 ° C
    20.5 °
    20.5 °
    79 %
    2.1kmh
    42 %
    Sat
    21 °
    Sun
    30 °
    Mon
    31 °
    Tue
    33 °
    Wed
    34 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ