Friday, April 12, 2024
31.5 C
Odisha

    ଏ ବର୍ଷ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବ ଗରମ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଭୁବନେଶ୍ୱର:ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ହେତୁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଫେବୃଆରୀରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ମାସ ଫେବୃଆରୀରେ ପାରା ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏଥିପାଇଁ ଏଲ୍ ନିନୋଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ରିପୋର୍ଟରେ ଅନୁଯାୟୀ, “ପୃଥିବୀ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗରମ ହେଉଛି। ସମୁଦ୍ରର ତାପମାତ୍ରା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି। ୨୦୨୩ ପରେ, ୨୦୨୪ ରେ ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରାରେ ରେକର୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ଏହା ଆଶାଠାରୁ ଅଧିକ। ତେବେ ଏହା ପଛର କାରଣ ବୁଝିବା ପାଇଁ ତୀବ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି। ବରେଲିର ପୃଥିବୀ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜେ.କେ ହାଉସଫାଦରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜାନୁଆରୀ, ଡିସେମ୍ବର, ନଭେମ୍ବର, ଅକ୍ଟୋବର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ଅଗଷ୍ଟ, ଜୁଲାଇ, ଜୁନ୍ ଏବଂ ମେ ପରେ ଫେବୃଆରୀ ସବୁଠୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ହେବ। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସପ୍ତାହଗୁଡିକରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପୂର୍ବ-ଶିଳ୍ପ ସ୍ତରଠାରୁ ୨ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ହୋଇପାରେ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    31.5 ° C
    31.5 °
    31.5 °
    32 %
    1.6kmh
    100 %
    Fri
    31 °
    Sat
    37 °
    Sun
    39 °
    Mon
    41 °
    Tue
    42 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ