Monday, March 4, 2024
34.1 C
Odisha

    ବଜେଟ ଶବ୍ଦ ଆସିଲା କେଉଁଠୁ?

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏବେ ବଜେଟକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି। ମାତ୍ର କିଛି ଦିନ ପରେ ଭାରତର ନୂତନ ବଜେଟ୍ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ସଂସଦର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଏହି ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଚଳିତ ସପ୍ତାହ ଫେବୃଆରୀ 1 ରେ ନୂତନ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ବଜେଟର ଏହି ଆଲୋଚନାରେ ଅନେକ ଥର ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଆସିଥାଇପାରେ ଯେ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ ଏବଂ ଏହି ଶବ୍ଦ କେଉଁଠୁ ଆସିଲା?

    ବଜେଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲୋକପ୍ରିୟ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ ପରି, ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଭାଷାରୁ ଆସିଛି | ଫରାସୀ ଶବ୍ଦ ବୁଗେଟରୁ ବଜେଟ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି | ବୁଗେଟ୍ ବୁଗେରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି, ଯାହାର ଅର୍ଥ ଚମଡା ବ୍ରିଫକେସ୍ | ଭାରତର ବଜେଟର ଢଙ୍ଗ ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଦଳିଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ବଜେଟ୍ ଚମଡ଼ା ବ୍ରିଫକେସ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ 2019 ରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ, ସେ ପାରମ୍ପରିକ ଲାଲ୍ ବ୍ରିଫକେସ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ଲାଲ୍ ପୁସ୍ତିକାରେ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ |

    ଭାରତୀୟ ବଜେଟର ଇତିହାସ 150 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା | 1857 ର ବିପ୍ଳବ ପରେ, ଯେତେବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀରୁ ଭାରତର ପ୍ରଶାସନକୁ ଗ୍ରହଣ କଲେ, 1860 ମସିହାରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବଜେଟ୍ ଆସିଲା | ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ବଜେଟ୍ 26 ନଭେମ୍ବର 1947 ରେ ଆସିଥିଲା। ଏହି ବଜେଟରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ କାଗଜବିହୀନ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ହୋଇଯାଇଛି। ତଥାପି, ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଯାହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ, ତାହା ହେଉଛି ବଜେଟର ଅର୍ଥ | ବଜେଟର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ରୋଜଗାର ଏବଂ ଖର୍ଚ୍ଚର ହିସାବ |

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    broken clouds
    34.1 ° C
    34.1 °
    34.1 °
    20 %
    5kmh
    61 %
    Mon
    32 °
    Tue
    35 °
    Wed
    36 °
    Thu
    35 °
    Fri
    36 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ