Friday, July 26, 2024
24.2 C
Odisha

    ନୂଆ ଓ ପୁରୁଣା ନୋଟ ପାଇଁ କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ?

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜିକାଲି ଟଙ୍କା ବିନା ଭଲ ଜୀବନ କଳ୍ପନା କରିବା କଷ୍ଟକର | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ? ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ପୁରୁଣା ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଏବଂ ନୂଆ ନୋଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ କେଉଁଟି ତିଆରି କରିବାକୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ | ଦେଶରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ୮ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ରେ ହୋଇଥିଲା | ଯାହା ପରେ ଦେଶରେ ୫୦୦ ଏବଂ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କାର ପୁରୁଣା ନୋଟ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପୁରୁଣା ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ମେକିଂ ଚାର୍ଜ କିମ୍ବା ତିଆରି ପାଇଁ ୩.୦୯ ଟଙ୍କା ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ୨.୫୭ ଟଙ୍କା |ଏହାର ଅର୍ଥ ପୁରୁଣା ନୋଟ୍ ତୁଳନାରେ ନୂଆ ନୋଟ୍ ଛାପିବା ମୂଲ୍ୟ କମ୍ | ସୂଚନା ଥାଉ କି ଯେ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ଏବଂ ନୂତନ ନୋଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ୫୨ ପଇସା ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି | ପୂର୍ବରୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ୩.୦୯ ଟଙ୍କାରେ ମୁଦ୍ରିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ ନୋଟ୍ ଛାପିବା ମୂଲ୍ୟ ୨.୫୭ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ସେହିପରି ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଛାପିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ୪.୧୮ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଛାପିବା ପାଇଁ ନୋଟ ପିଛା ୧.୫୧ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ | ଯେତେବେଳେ କି ୧୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଛାପିବା ପାଇଁ ୧.୦୧ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆପଣ ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ୨୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଛାପିବା ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚରୁ କମ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ |

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    24.2 ° C
    24.2 °
    24.2 °
    92 %
    3.4kmh
    99 %
    Thu
    24 °
    Fri
    24 °
    Sat
    25 °
    Sun
    27 °
    Mon
    30 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ