Monday, July 22, 2024
25.3 C
Odisha

    ୟୁରିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ସମସ୍ୟାରେ ବେଶ୍‌ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ପାନ ପତ୍ର, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିବେ ସେବନ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଆୟୁର୍ବେଦରେ ମଧ୍ୟ ଔଷଧ ଭାବେ ପାନ ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ତେବେ ଏହି ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ପାନ ପତ୍ରରେ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ମିଳିଥାଏ । ପୂଜାପାଠରେ ଏବଂ ଅନେକ ରୋଗର ଉପଶମ ପାଇଁ ପାନ ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ପାନ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ । ପାନ ପତ୍ର ଦ୍ୱାରା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସମସ୍ୟାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହାଇ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥିବା ରୋଗୀ କିପରି ପାନ ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଏହାର ଲାଭ କ’ଣ ?

    ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ରେ ପାନ ପତ୍ର କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ?
    ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ରୋଗୀମାନେ ପାନ ପତ୍ରକୁ ଫୁଟାଇ ପିଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨ କପ୍ ପାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରେ ୨ ରୁ ୪ ଟି ସତେଜ ପାନ ପତ୍ର ପକାନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ପାଣି ଅଧା ରହିଥାଏ, ଏହାକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପିଅନ୍ତୁ ।

    ଯଦି ଆପଣ ଚାହିଁବେ ପାନ ପତ୍ରକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ ରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ରସ ବାହାର କରନ୍ତୁ । ପରେ ଏହାକୁ ଅଧା କପ୍ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ । ଆପଣ ଏଥିରୁ ବହୁତ ପ୍ରକାରର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ପାନ ପତ୍ରକୁ ଧୋଇ ଚୋବାଇ ଖାଇପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ପତ୍ରରେ ଥିବା ରସ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ଏବଂ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

    ପାନ ପତ୍ର ଖାଇବାର ଲାଭ ?
    ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବ : ତେବେ ପାନ ପତ୍ରରେ ଏପରି ସବୁ ଉପାଦାନଗୁଡିକ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଏହା କିଡନୀର କାମକୁ ଭଲ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରୁ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବାହାର କରିଥାଏ । ଏଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାକୃତିକ ଡାଇୟୁରେଟିକ୍ସ ଭଳି କାମ କରେ । ଯାହା ମୂତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ବାହାର କରିଦିଏ ।

    ଫୁଲା କମ୍‌ କରେ : ପାନ ପତ୍ର ଶରୀରର ଫୁଲା କମାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପାନ ପତ୍ରରେ ପଲିଫେନୋଲ ଏବଂ ଅନେକ ଯୌଗିକ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ରହିଥାଏ । ଏହା ଫୁଲିବା ସମସ୍ୟାକୁ କମ୍‌ କରିଥାଏ । ଶରୀରରେ ଫୁଲା ବଢିବା ଯୋଗୁ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବଢିବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଯାଏ । ପାନ ପତ୍ର ସହିତ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ କରାଯାଇପାରେ ।

    ଭିଟାମିନ୍ A ଏବଂ C ଭରପୂର : ପାନ ପତ୍ରରେ ଭିଟାମିନ୍ A ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ C ମିଳିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟଗୁଡିକ ପାନ ପତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ସ୍କିନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପାନ ପତ୍ରର ବ୍ୟବହାର ଶରୀରର କୋଷଗୁଡିକର କ୍ଷତିକୁ ରୋକିଥାଏ ଏବଂ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ କମ୍‌ କରିଥାଏ ।

    ହଜମ ଏବଂ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ମଜବୁତ କରେ : ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଏବଂ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ପାନ ପତ୍ର ବିଶେଷ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଶରୀର ଦ୍ୱାରା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଜମ କରିଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ତ ଗୁଣ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ୟୁରିକ୍‌ ଏସିଡି କମ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ପାନ ପତ୍ରର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    25.3 ° C
    25.3 °
    25.3 °
    94 %
    1.7kmh
    100 %
    Mon
    25 °
    Tue
    25 °
    Wed
    24 °
    Thu
    24 °
    Fri
    24 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ