Sunday, July 21, 2024
26.7 C
Odisha

    ରାଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଚିତ୍ର କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, କଥା କହୁଛି ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ଯାଦୁଗରୀ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଉ କିଛି ଘଣ୍ଚାର ଅପେକ୍ଷା । ରାତ୍ରି ପାହିଲେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଘୋଷ ଯାତ୍ରା । ଏନେଇ ଉଠୁଛି ପଡୁଛି ବଡଦାଣ୍ଡ । ଏହି ଦିନକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଚାତକ ପରି ଚାହିଁ ବସିଥାନ୍ତି ଭକ୍ତ । ଗାଁ ଠୁ ପଲ୍ଲା, ପଲ୍ଲୀଠୁ ସହର, ସହରରୁ ଦେଶ, ଦେଶ ଠୁ ବିଶ୍ୱ ସବୁଠାରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ରଥଯାତ୍ରା । ଏହି ରଥଯାତ୍ରା ଲାଗି ଭୁବନେଶ୍ୱର ରାଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଚିତ୍ର କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

    ଯାହାର ଥିମ ରହିଛି ମୋ ମନର ଜଗନ୍ନାଥ । ଏଥିରେ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ମାନେ ନିଜ ତୂଳୀରେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରୂପର ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଛନ୍ତି କିଏ କୃଷ୍ଣ ଙ୍କ ବଂଶୀରେ ରଥ ଦଉଡି ଲଗାଇ ରଥ ଟାଣୁଛନ୍ତି ତ ଆଉ କିଏ ଜଗନ୍ନାଥ ଙ୍କ ଆଖିରେ ଶଙ୍ଖ ଚକ୍ର ପଦ୍ମର ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ମନରେ ଯେମିତି ଜଗନ୍ନାଥ ଆସିଛନ୍ତି ସିଏ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ସେହି ରୂପରେ ଆଙ୍କିଛନ୍ତି ଏମିତି କିଛି ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପୀ

    କେତେ ସୁନ୍ଦର ଓ ଜୀବନ୍ତ ହୋଇଛି ଏଠାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିବା ଚିତ୍ର । ସତରେ ଯେମିତି ହାତ ଠାରି ଡାକୁଛି ସମସ୍ତଙ୍କୁ । ଫୋଟ ଦେଖିଦେଲେ ପାଦ ଅଟକି ଯାଉଛି । ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସୁନ୍ଦର ରୂପ ତିଆରି ହୋଇ କାନ୍ଥରେ ଟଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ଏହି ଅପୂର୍ବ ଚିତ୍ରକୁ ଦେଖିବା ପାଇ ଧାଇ ଆସିଛନ୍ତି ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ । କିଏ କେତେ କଥା ମନରୁ କହିଯାଉଛନ୍ତି ।

    ସେ ତ ଭାବର ଠାକୁର । ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ରତ୍ନ ବେଦୀରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସନ୍ତି ବଡ ଦାଣ୍ଡକୁ । ତାଙ୍କ ଲୀଳା ବଖାଣିବା ଅସମ୍ଭବ ସେତ ଭକତ ଭାବରେ ବନ୍ଧା ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    26.7 ° C
    26.7 °
    26.7 °
    88 %
    2.7kmh
    100 %
    Sun
    27 °
    Mon
    27 °
    Tue
    25 °
    Wed
    24 °
    Thu
    24 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ