Monday, June 24, 2024
26.2 C
Odisha

    ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପିର ବ୍ୟାସ ତେଖାନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା: ମୌଲାନା, କହିଲେ ଏମିତି

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପି ମସଜିଦ ଉପରେ ବାରଣାସୀ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟ ହିନ୍ଦୁପକ୍ଷଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଦେବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏଠାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜ୍ଞାନବାପିର ବ୍ୟାସ ତେଖାନାରେ ଆଜି ଭଗବାନ ଶିବ, ଗଣେଶ ଓ ହନୁମାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ହିନ୍ଦୁପକ୍ଷ ଦ୍ୱାରା ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତିରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ହେଲେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ରାୟକୁ ନେଇ ମୁସଲମାନ ପକ୍ଷ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଜମିୟତ ଉଲେମା-ଏ-ହିନ୍ଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୌଲାନା ଅର୍ଶଦ ମଦନୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାବ୍ରି ମସଜିଦକୁ କାହିଁକି ଏହି ଆଇନରୁ ହଟାଯାଉଛି ସେନେଇ ୧୯୯୧ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଆଇନକୁ ମଧ୍ୟ ଆମେ ବିରୋଧ କରିଛୁ। ଯେଉଁଠାରେ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଅଛି, ସେଠାରେ ରାମଜନ୍ମଭୂମି ନାହିଁ । ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଏହା ଯେକୌଣସି ମସଜିଦ ସହିତ ହୋଇପାରେ। ଆଇନ ପୁସ୍ତକ ପୋଡିଦିଅ। ଯଦି ଏହା ଜାରି ରହେ ତେବେ କୌଣସି ଧର୍ମ ଏହି ଦଣ୍ଡ ପାଇବ ନାହିଁ । ତୁମେ କାହିଁକି ଆଇନ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସଲିମ୍ ପର୍ସନାଲ ଲ’ ବୋର୍ଡର ମୁଖପାତ୍ର ଡକ୍ଟର ସୟଦ କାସିମ ରସୁଲ ଇଲିୟାସ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମ ଅଦାଲତ ଏଭଳି ଭେଦଭାବ କରନ୍ତି, ତେବେ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରୁ ଆମର ବିଶ୍ୱାସ ହଜିଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ଆବେଦନ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେବା ଉଚିତ୍ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ରାତାରାତି ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଏହା ଠିକ ହେଲା ନାହିଁ । ଆମେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିବୁ। ଆମେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ପାଇଁ ସମୟ ମାଗିଛୁ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ଆମେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିବୁ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପି ମସଜିଦ ତେଖାନାରେ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ବାରାଣସୀ କୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ ବିରୋଧରେ ମୁସଲିମ ପକ୍ଷର ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହାଇକୋର୍ଟ ପୂଜା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ ୬କୁ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବାକୁ ମାନ୍ୟବର କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    26.2 ° C
    26.2 °
    26.2 °
    85 %
    1.3kmh
    26 %
    Mon
    38 °
    Tue
    36 °
    Wed
    36 °
    Thu
    36 °
    Fri
    33 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ