Monday, March 4, 2024
34.1 C
Odisha

    ଭାରତୀୟ ସେନାର ଏହି ୩ ମହିଳା ସୈନିକ ସାଉଦି ଆରବରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ସାଉଦି ଆରବରେ ୪ ରୁ ୮ ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ‘ବିଶ୍ୱ ଡିଫେନସ ଶୋ-2024’ରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ତିନିଜଣ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ମହିଳା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍, ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଜଣେ ଯୁଦ୍ଧ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ କାମ କରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ନାମ ସ୍କଡ୍ରନ୍ ଲିଡର ଭାବନା କାନ୍ତ, କର୍ଣ୍ଣେଲ ପୋନଙ୍ଗ ଡୋମିଙ୍ଗ, ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କମାଣ୍ଡର ଅନୁ ପ୍ରକାଶ । ସାଉଦି ଆରବର ରିୟାଦରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ‘ବିଶ୍ୱ ଡିଫେନସ ଶୋ-2024’ ରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ତିନିଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଭାରତରୁ ସାଉଦି ଆରବକୁ ପଠାଯାଇଛି । ଏହି ତିନିଜଣ ମହିଳା ସେନାରେ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ଭୂମିକାରେ କାମ କରନ୍ତି ।

    ସାଉଦି ଆରବରେ ୪ ରୁ ୮ ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶୋ’ରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ତିନିଜଣ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ମହିଳା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍, ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଜଣେ ଯୁଦ୍ଧ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ କାମ କରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ନାମ ସ୍କାଡ୍ରନ୍ ଲିଡର ଭବନ କାନ୍ତ, କର୍ଣ୍ଣେଲ ପୋନଙ୍ଗ ଡୋମିଙ୍ଗ, ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କମାଣ୍ଡର ଅନୁ ପ୍ରକାଶ । ରିୟାଦରେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶୋ ଆୟୋଜିତ ଆୟୋଜକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିୟାଦରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ସୋ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଅଂଶୀଦାର, ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିବା ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନ୍ୱେଷଣ ପାଇଁ ଏକ ନିଆରା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯୋଗାଇବ । ଯେଉଁଥିରେ ବହୁ ଦେଶର ବରିଷ୍ଠ ସାମରିକ ନେତା, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପର ବିଶିଷ୍ଟ ଉଦ୍ଯୋଗପତିମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ।

    ସ୍କାଡ୍ରନ୍ ଲିଡର ଭାବନା କାନ୍ତ ଡିଫେନସ ଶୋ’ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ

    ସ୍କାଡ୍ରନ୍ ଲିଡର ଭାବନା କାନ୍ତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଖୋଇ -30 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଡ଼ାଉଛନ୍ତି । ସେ ୨୦୧୬ ରୁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ୍ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ପ୍ରଥମ ତିନିଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ । ଫେବୃଆରୀ ୭ ରେ ‘ଏକ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିନିଯୋଗ’ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ପ୍ୟାନେଲ ଆଲୋଚନାରେ ସେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଯାହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ତ ସ୍ତରରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ବିବିଧତା ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ । କାନ୍ତଙ୍କ ପ୍ୟାନେଲରେ ସାଉଦି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ, ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ତାଲିମ ପ୍ରାଧିକରଣର ମୁଖ୍ୟ ମେଜର ଜେନେରାଲ ଆଡେଲ ଅଲ-ବାଲାୱି ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ରୟାଲ ବାୟୁସେନାର ଏୟାର ମାର୍ଶଲ ଏମ ସାମ୍ପସନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିବେ । ଆମେରିକାର ସାଉଦି ଆରବର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ରିମା ବାନ୍ଦର ଅଲ ସାଉଦ ଶୋ’ରେ ‘ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ପ୍ରତିରକ୍ଷା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ।

    ପୋନୁଙ୍ଗ ଡୋମିଙ୍ଗ ଏବଂ ଅନୁ ପ୍ରକାଶ ମଧ୍ୟ ଏହି ଶୋ’ରେ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି ।

    ଏଥି ସହିତ, କର୍ଣ୍ଣେଲ ପୋନଙ୍ଗ ଡୋମିଙ୍ଗ ଲଦାଖର ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଞ୍ଚଳ ଡେମୋକୋକ ସେକ୍ଟରରେ ବହୁ ଉଚ୍ଚତାରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାମରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ଯାହା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରୁ ମାତ୍ର ୩ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ତାଙ୍କ ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର LAC ନିକଟରେ ଏକ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡକୁ ଯୁଦ୍ଧ ଅପରେସନ୍ ପାଇଁ ଏକ ବେସରେ ପରିଣତ କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛି । ଏହା ସହିତ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କମାଣ୍ଡର ଅନୁ ପ୍ରକାଶ ନୌସେନା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯିଏ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଲାଇନ ବିନାଶକ, INS କୋଚିରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ।

    ‘ମହିଳାମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି’

    ଜାନୁଆରୀ ୨୭ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଥିଲେ ଯେ ବିଶ୍ୱ ଦେଖୁଛି ଯେ ଭାରତର ମହିଳା ଶକ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣ କରୁଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ମହିଳା ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପରେଡରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଛ’ ଜଣ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଲଟଙ୍କ ସମେତ ୧୫ ଜଣ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ଚମତ୍କାର ଫ୍ଲାଇପ୍ୟାଷ୍ଟର ଏକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଯିଏ ରାଫେଲେ, ସୁଖୋଇ -30 ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    broken clouds
    34.1 ° C
    34.1 °
    34.1 °
    20 %
    5kmh
    61 %
    Mon
    32 °
    Tue
    35 °
    Wed
    36 °
    Thu
    35 °
    Fri
    36 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ