Monday, May 20, 2024
25.1 C
Odisha

    ସମସାମୟିକ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସହିତ ଯୋଡ଼ିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି: କୁଳପତି

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    କୋରାପୁଟ: ଓଡ଼ିଶା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, କୋରାପୁଟର ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ‘ବିୟଣ୍ଡ ହୋରିଜିନ୍ସ: ବିଶ୍ୱ ସାହିତ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱର ଅନୁସନ୍ଧାନ’ ଶୀର୍ଷକ ସମ୍ମାନଜନକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମାନ୍ୟବର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଚକ୍ରଧର ତ୍ରିପାଠୀ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ଗଭୀର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ମଞ୍ଚ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଭାଷଣରେ ପ୍ରଫେସର ତ୍ରିପାଠୀ ହୃଦୟ ଓ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବା ସହ ସାମାଜିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପୂର୍ବ ଓ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଚାରଧାରାର ମିଶ୍ରଣ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ସେ ସମସାମୟିକ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସହିତ ଯୋଡ଼ିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର ବିବିଧ ସାଂସ୍କୃତିକ ଢାଞ୍ଚା ମଧ୍ୟରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ଏକତାକୁ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ।
    ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ସମ୍ବଲପୁର ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଏନ୍ ନାଗରାଜୁ, ଆମେରିକାର ଇଡାହୋ ଷ୍ଟେଟ୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ପ୍ରଫେସର ଆଲାନ୍ ଜନସନ ଓ ସିୟୁଓର ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍ ଡିନ୍ ପ୍ରଫେସର ଏନ୍‌.ସି ପଣ୍ଡା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ସତ୍ତ୍ୱେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସିଡ୍‌ନିସ୍ଥିତ ୟୁଏନ୍ଏସ୍ଡବ୍ଲ୍ୟୁର ପ୍ରଫେସର ବିଲ୍ ଆଶ୍କ୍ରଫ୍ଟ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ‘ବର୍ତ୍ତମାନର ଆଧୁନିକତା’ ଶୀର୍ଷକ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ବିବରଣୀର ପରସ୍ପର ସହ ଜଡ଼ିତତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ସମ୍ମିଳନୀର ଆବାହକ ତଥା ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡ. ନିର୍ଝରୀଣୀ ତ୍ରିପାଠୀ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହ ଆଜିର ଦୁନିଆରେ ବିବିଧ ଭାଷା ଓ ବର୍ଣ୍ଣନାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।
    ପ୍ରଫେସର ଜନସନ କୋରାପୁଟର ଜନସାଧାରଣ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଫେସର ପଣ୍ଡା ଭାରତୀୟ ଜ୍ଞାନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସ୍ଥାୟୀ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି ସାମୟିକ ଭାବନା ଓ କାଳଜୟୀ ଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ପ୍ରଫେସର ନାଗରାଜୁ ଗୋଦେ ଓ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କ ଭଳି ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କ କୃତିରେ ମିଳୁଥିବା ସକାରାତ୍ମକ ଭାବନାତ୍ମକ ଅନୁଭୂତି ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହ ବିଶ୍ୱ ସାହିତ୍ୟ ଭିତରେ କାଳ୍ପନିକ ଓ ବାସ୍ତବ ଭୂଗୋଳର ବିପରୀତ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ।

    ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଶ୍ୱ ସାହିତ୍ୟର ସମୃଦ୍ଧ ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟକୁ ଗଭୀର ଭାବରେ ବୁଝିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆଯାଇଛି। ସମାନ୍ତରାଳ ଅଧିବେଶନରେ ଗ୍ଲୋବାଲାଇଜେସନ୍, ଅନୁବାଦ ଏବଂ ସାହିତ୍ୟର ବୈଶ୍ବିକ ବିବରଣୀ ସହିତ ସଂଯୋଗ ଭଳି ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ଉତ୍ସାହଜନକ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ଉପସ୍ଥାପନା ରହିଛି। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିବା ବିଦ୍ବାନ, ଗବେଷକ ଓ ଉତ୍ସାହୀମାନେ ଉତ୍ସାହଜନକ ବିତର୍କରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ସୀମାରେ ବୌଦ୍ଧିକ ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ମିଳନୀର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥିଲା ବୋଲି ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟର ଜନସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଡ. ଫଗୁନାଥ ଭୋଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    25.1 ° C
    25.1 °
    25.1 °
    85 %
    1.8kmh
    0 %
    Mon
    41 °
    Tue
    43 °
    Wed
    42 °
    Thu
    40 °
    Fri
    38 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ