Wednesday, July 24, 2024
27 C
Odisha

    ମୁହଁରେ ମୁଲତାନି ମାଟି ସହିତ ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷ ମିଶାଇ ଲଗାନ୍ତୁ, ପିମ୍ପଲ ଏବଂ କଳା ଦାଗ ସମସ୍ୟା ହେବ ଦୂର

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ବର୍ଷା ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକମାନେ ଚିପ୍‌ଚିପା କେଶ ଏବଂ ଚିପ୍‌ଚିପା ସ୍କିନ୍‌ ପାଇଁ ଅସୁବିଧାରେ ପଡନ୍ତି । ଅତ୍ୟଧିକ ଅଏଲି ସ୍କିନ୍‌ରେ ପିମ୍ପଲ୍ ସମସ୍ୟା ବଢିଯାଏ । ବିଶେଷକରି ଟିନ୍‌ଏଜ୍‌ରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ପିମ୍ପଲ୍ ଗୁଡିକ ଅଧିକ ଇରିଟେଟ୍‌ କରେ । କେବଳ ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ, କଳା ଦାଗ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ମୁଲତାନି ମାଟି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ । ବାସ୍ତବରେ, ମୁଲତାନି ମାଟି ସ୍କିନ୍‌ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାଦାନ, ଯାହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ଚମକାଇଥାଏ ବରଂ ମୁହଁରୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ସ୍କିନ୍‌ରୁ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ମୁଲତାନି ମାଟିରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ୩ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ କରିପାରିବେ । ଯାହା ସ୍କିନ୍‌କୁ ଭଲ ରଖିବ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ୩ଟି ଫେସ୍‌ ପ୍ୟାକ୍‌ କିପରି ତିଆରି କରିବେ ।

    ଆଳୁ ରସ ସହିତ ମୁଲତାନି ମାଟି ମିଶାଇ ଲଗାନ୍ତୁ :
    ବର୍ଷା ଦିନେ, ଆପଣ ଆଳୁ ରସକୁ ମୁଲତାନି ମାଟିରେ ମିଶାଇ ସ୍କିନ୍‌ରେ ଲଗାଇ ମୁହଁରୁ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିପାରିବେ । ତେବେ ମୁଲତାନି ମାଟି ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାଦାନ, ସେହିପରି ଆଳୁ ରସ ମଧ୍ୟ ସ୍କିନ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ଭାବେ କଞ୍ଚା ଆଳୁର ରସ ବାହାର କରି ମୁଲତାନି ମାଟି ପାଉଡର ସହିତ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ । ସାମାନ୍ୟ ଶୁଖିବା ପରେ ମୁହଁକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

    ମୁଲତାନି ମାଟି ଏବଂ ଆଲୋଭେରା ଲଗାନ୍ତୁ :
    ବର୍ଷା ସମୟରେ ସ୍କିନ୍‌ ଯତ୍ନ ନେବା ବହୁତ ଜରୁରୀ । ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ମୁଲତାନି ମାଟି ସହିତ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ମିଶାଇ ଲଗାନ୍ତୁ । ଯେତେବେଳେ ସ୍କିନ୍‌ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ୟାନ୍ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଖରାପ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଆଲୋଭେରା ଏବଂ ମୁଲତାନି ମାଟି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆଲୋଭେରା ଜେଲକୁ ମୁଲତାନି ମାଟିରେ ମିଶାଇ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ମୁହଁକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ତେବେ ଏପରି ଭାବେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍କିନ୍‌ରୁ ଅଏଲ୍‌ କମ୍‌ ହୋଇପାରିବ ।

    ମୁଲତାନି ମାଟି ଏବଂ ଦହି ଲଗାନ୍ତୁ :
    ଯଦି ସ୍କିନ୍‌ରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପିମ୍ପଲ୍ ଥାଏ, ତେବେ ଦହି ସହିତ ମୁଲତାନି ମାଟି ମିଶାଇ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ । ଏହା ତ୍ୱଚାକୁ ବହୁତ ଚମକାଇବ । ଏଥିପାଇଁ ୨ ଟେବୁଲ୍ ଚାମଚ ମୁଲତାନି ମାଟିରେ ୧ ଟେବୁଲ୍ ଚାମଚ ଦହି ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ମୁହଁରେ ୨୦ ମିନିଟ୍ ଲଗାଇ ରଖନ୍ତୁ । ତେବେ ଶୁଖିବା ପରେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    27 ° C
    27 °
    27 °
    82 %
    4.6kmh
    99 %
    Wed
    27 °
    Thu
    25 °
    Fri
    25 °
    Sat
    27 °
    Sun
    31 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ